Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie poziom wód na Żuławach Elbląskich. Służby prowadzą monitoring w zagrożonych miejscach

Żuławy Elbląskie. Fot. M. Stankiewicz

Stacje hydrologiczne na Żuławach odnotowują powolny wzrost wód na Żuławach Elbląskich.

Teraz poziom rzek Elbląg i Nogat oraz jeziora Druzno osiągnął stan wysoki. Poprawia się za to sytuacja na rzece Wąskiej w Pasłęku. Jeszcze wczoraj przekroczyła ona wysokość alarmową, ale już dzisiaj spadła do stanów ostrzegawczych.

Powodem wzrostu stanu rzek  są roztopy i deszcz. Woda z Wysoczyzny Elbląskiej spływa górskimi strumieniami i rzeczkami na tereny depresyjne z wielką siłą. Zjawisko słabnie, kiedy w nocy spada temperatura. Dzięki temu w rzekach płynących do Zalewu Wiślanego na razie nie ma zbyt wiele wody, bo stany wysokie nie są zagrożeniem. Ale wciąż tendencja jest wzrostowa, z wyjątkiem rzeki Wąskiej w Pasłęku. Tam, ku zadowoleniu wszystkich od północy woda opada, choć wciąż jest w granicach alarmowych.

Dodajmy, we wszystkich zagrożonych miejscach prowadzony jest stały monitoring. Przeglądem zajmują się powiatowe i gminne służby kryzysowe razem ze specjalistami z zarządu Zlewni Elbląg Wód Polskich.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, woda, rzeka, Żuławy Elbląskie, jezioro Drużno, Nogat
74 lata temu Armia Czerwona zajęła Elbląg

Dzisiaj jest 74. rocznica zajęcia Elbląga przez Armię Czerwoną. Ponad 50 lat temu datę zajęcia miasta przesunięto z 12 na 10 lutego z powodów propagandowych. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV