Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Rośnie liczba stulatków w województwie. Sprawdź, gdzie mieszka ich najwięcej

Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób, które ukończyły 100 lat. Oddziały ZUS wypłacają świadczenia honorowe dla 2 tysięcy 200 stulatków.

To o 200 więcej niż jeszcze w 2018 roku – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 80 mieszkańcom Warmii i Mazur świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. Takie świadczenie wynosi prawie 4 tysiące 300 złotych. Jak mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego, wśród osób, które dożyły tego zacnego wieku przeważają kobiety, jest ich 60, a mężczyzn jest 20.

Oddział ZUS w Elblągu wypłaca 27 świadczeń honorowych, a oddział ZUS w Olsztynie 53 świadczenia. Najstarszą osobą w województwie warmińsko-mazurskim jest pani w wieku 111 lat zamieszkująca Lidzbark Warmiński i pan, który mieszka w Jezioranach i ma 105 lat. Z oddziału ZUS w Elblągu świadczenie honorowe otrzymuje 103 letnia seniorka i senior.

Ośmiu 102 latków mieszka między innymi w Elblągu, Suszu, Iławie, Pszczynie i Ostródzie.

Wysokość świadczenia honorowego jest różna i zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 procent przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Od 1 marca 2020 roku to 4 294 złote każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 złotych brutto, dwa lata temu 3 536 złotych.

Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę

– podkreśliła prof. Uścińska.

Osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały, dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi, powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

W tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018. Według prognoz analityków, na które powołuje się Zakład, liczba stulatków będzie stale rosła.

Prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy

– wskazał ZUS.

Fot. fotolia

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za B.Gajlewska/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, urodziny, ZUS, 100 lat, wiek, świadczenie honorowe, stulatkowie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął nowy projekt edukacyjny

Każdy dostosowany jest do wieku uczniów i metod, które są używane na danym etapie kształcenia. „Lekcje z ZUS” to cykl czterech lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV