Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą starać się o pomoc

4 tysiące złotych jednorazowego świadczenia z ustawy „Za życiem” mogą otrzymać rodzice dzieci, u których lekarz stwierdził wadę podczas ciąży i porodu.

Warunkiem jest złożenie wniosku. Od stycznia obowiązuje ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin. Zgodnie z nią rodzice dzieci urodzonych z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub z chorobą zagrażającą ich życiu mogą się starać o takie świadczenie.

– Przepisy obejmą też rodziny, których dziecko urodziło się w ubiegłym roku, ale nie można przekroczyć 12 miesięcy – wyjaśnia Elżbieta Sieheń-Kopyść z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

– Rodzinom przysługuje także asystent, który będzie przewodnikiem po systemie wsparcia, czyli oferuje pomoc medyczną, czy psychologiczną – informował Marcin Jastrzębski, dyrektor wydziału polityki społecznej w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie.

Z kolei od lipca tego roku będzie obowiązywał program „Za życiem”, który jest uzupełnieniem ustawy i przewiduje m.in. utworzenie 380 ośrodków koordynacyjno- rehabilitacyjno- opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, opiekę tzw. wytchnieniową oraz rozwój mieszkalnictwa chronionego.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

(dgrz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, ciąża, badanie, niepełnosprawność, matka
Bił dziecko, może trafić do więzienia

Policjanci z Gołdapi zatrzymali 29-latka podejrzanego o znęcanie się nad 6-letnim dzieckiem. Sygnał przyszedł z gminy Dubeninki. Policjanci wraz z pracownicy socjalni pojechali na miejsce, by...

Zamknij
RadioOlsztynTV