Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tys. dzieci

W ciągu tygodnia rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tys. dzieci – poinformowała w niedzielę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Resort szacuje, że w tym roku świadczeniem objętych będzie w sumie około 615 tys. dzieci.

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok. Najczęściej decydują się na tę drugą opcję.

Minister rodziny poinformowała, że rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla ponad 300 tys. dzieci. Z szacunków MRiPS wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. maluchów.

To oznacza, że w przypadku prawie połowy dzieci, które mają być objęte kapitałem, wnioski już zostały złożone. To najlepszy dowód na to, że opiekunowie świetnie sobie poradzili z procedurą, a cały proces przebiega bardzo sprawnie. To niezmiernie ważne, by rodzice czuli się bezpieczni i otrzymywali od państwa wsparcie, którego oczekują

– podkreśliła minister Maląg.

Wniosek najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do niego można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub portal Emp@tia.

Autor: O. Zakolska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, pomoc
Bezdomni w Elblągu mogą liczyć na pomoc w dwóch noclegowniach

Niskie temperatury, nocne przymrozki oraz brak stałego miejsca zamieszkania to podstawowe problemy z jakimi muszą każdego dnia zmagać się osoby bezdomne. Specjalnie dla nich w Elblągu...

Zamknij
RadioOlsztynTV