Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Roboty w pracy. Czy powinniśmy się ich obawiać?
Roboty w pracy. Brzmi to trochę fantastycznie, a jednak coraz częściej jest codziennością. Każdy z nas choć raz słyszał zdanie, że robot zabierze nam pracę. Czy jest się czego bać?
W Olsztynie odbyła się konferencja RoboTrip. To spotkanie z przedstawicielami firm zajmującymi się robotyzacją przemysłu z przedsiębiorcami z różnych branż. Dlaczego mechaniczni pracownicy stają się niezbędni?
Automatyzujemy po to, żeby z jednej strony po prostu obniżać koszty, żeby przedsiębiorstwo było bardziej wydajne. Z drugiej strony, żeby przeciwdziałać problemom demograficznym, bo osób na rynku pracy jest coraz mniej. Takie najbardziej powtarzalne procesy, czyli odkładanie, przekładanie czy załadunek maszyn jesteśmy w stanie w prosty sposób zautomatyzować
– mówił Artur Główka, przedstawiciel dużej firmy produkującej roboty przemysłowe.
Po automatyczne rozwiązania sięgają już nie tylko duże korporacje. Coraz częściej wprowadzane są do niewielkich przedsiębiorstw, o czym przekonywał Patryk Czarnecki, jeden z organizatorów spotkania.
Przedsiębiorcy prowadzący małe działalności, zatrudniający 5, 7, 10 osób już kupują roboty po to, żeby zwiększyć swoją wydajność produkcyjną, obniżyć koszty i być konkurencyjnym na rynku w stosunku do swoich największych konkurentów
– wyjaśnił.
Według wyliczeń Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w Europie przypada średnio 136 robotów na 10 tysięcy pracowników. W Polsce to 71, ale liczba ta stale rośnie.
Posłuchaj relacji Przemysława Getki
Autor: P. Getka
Redakcja: K. Ośko