Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Robert Gontarz: Sprawa Mariana Banasia szkodzi wizerunkowi PiS. Jej zakończenie byłoby najlepsze dla Polski

Uważam, że Marian Banaś powinien podać się do dymisji – mówił w Porannych pytaniach warmińsko-mazurski poseł PiS Robert Gontarz.

Wczoraj Marian Banaś oświadczył, że nie ustąpi z funkcji prezesa NIK twierdząc, że „stał się obiektem brutalnej gry politycznej”. Robert Gontarz przekonywał w radiu Olsztyn, że prezes Najwyższej Izby Kontroli powinien zachować dystans w tej sprawie.

Nie uważam, że Marian Banaś powinien sprawować to stanowisko, jednocześnie będąc pod takimi zarzutami. Sprawa ta szkodzi wizerunkowi Prawa i Sprawiedliwości. Jej zakończenie byłoby najlepsze dla Polski. Miejmy nadzieję, że będzie możliwy jak najszybszy finał tej sprawy.

Dymisji szefa NIK domagają się zarówno PiS jak i opozycja. We wtorek prokuratura w Białymstoku wszczęła śledztwo w sprawie majątku Mariana Banasia. Chodzi między innymi o nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych.

W Porannych pytaniach poseł Robert Gontarz mówił także o nowych technologiach. Jego zdaniem program GovTech Polska pomoże we wprowadzaniu startupów na rynek. Poseł zasiadł w sejmowej komisji ds. cyfryzacji i nowoczesnych technologii.

GovTech Polska to program, który pomaga w wypracowaniu współpracy pomiędzy innowatorami a sektorem publicznym. W ocenie Roberta Gontarza nie da się skutecznie promować polskich startupów bez wsparcia krajowego.

 To jest ogromny problem. Aplikacje, które są w administracji nie zawsze działają tak jak powinny. Program GovTech jest złotym środkiem na rozwiązanie tego problemu. Cyfryzacja powinna iść dalej. My jako Polska nie musimy gonić innych krajów, ale kreować trendy związane z działem IT i cyfryzacją.

Program GovTech Polska polega na rozwiązaniu jednego z 12 wyzwań zgłoszonych przez administrację publiczną i spółki Skarbu Państwa z zakresu nowych technologii. To między innymi stworzenie oprogramowania umożliwiającego prognozowanie popytu i optymalizacji ceny za przejazd pociągiem, systemu komputerowego, który skoordynuje pracę zamiatarek oraz odśnieżarek, bazując na zapisach z monitoringu i danych GPS, czy narzędzie do identyfikacji mówców na podstawie analizy głosu oraz obrazów wideo.

Zwycięzcy konkursów w ramach II edycji programu GovTech mogą liczyć na kontrakty warte od 300 tysięcy do 600 tysięcy złotych.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Robertem Gontarzem

00:00 / 00:00

Fot. Agnieszka Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w poseł, PiS, Prawo i Sprawiedliwość, video, Banaś
Prezenty wręczamy śpiewająco! Sprawdź, co przygotowaliśmy na Mikołajki

Jedne do buta, inne pod poduszkę - ale wszystkie wyjątkowe. Tradycją jest wręczanie prezentów 6 grudnia. A ponieważ tradycję trzeba szanować, Radio Olsztyn również przygotowało niespodziankę....

Zamknij
RadioOlsztynTV