Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Repatrianci z Kazachstanu dostali mieszkanie. To pierwsza taka rodzina w regionie

Fot. L. Tekielski

Po długich staraniach, do Pasymia na Mazurach przyjechała polonijna rodzina z Kazachstanu. Są potomkami polskich zesłańców.

Dziadkowie rodziny zostali w 1936 roku zesłani przez stalinowskie władze na wschód ZSRR. Tak trafili do Kazachstanu. Dziś młode małżeństwo i ich dwóch synów oficjalnie odebrali klucze do mieszkania, które przygotowała dla nich gmina – mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański.

Rodzina jest otwarta, bardzo przyjemna, kontaktowa. Widać, że chcą tu żyć (…)

Najbardziej podoba nam się dom (…) W języku polskim znamy słowa: tak, dzień dobry, cześć, jak się masz, dziękuję, dziękuję bardzo, ile masz lat (…)

– mówią najmłodsi z rodziny.

Fot. L. Tekielski

Pani Tatiana z zawodu jest księgową, pan Jerzy kierowcą. Władze Pasymia oprócz mieszkania, które przekazano repatriantom, pomogą także w znalezieniu pracy. W przygotowaniu lokum pomógł wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Wspólnie udało się znaleźć środki na wyremontowanie mieszkania i przygotowanie miejsca do życia nowym mieszkańcom województwa. Mam nadzieję, że nasz region, Pasym stanie się dla nich prawdziwym domem.

00:00 / 00:00

Mamy dwa pokoje: dziecięcy i gościnny. Mimo, że wszystko zostawiliśmy w Kazachstanie bardzo nam się tu podoba

– mówią repatrianci.

To pierwsza rodzina w regionie, której przyjazd zorganizował samorząd. Burmistrz zapewnił, że rodzice wkrótce dostaną pracę, a miejscowa szkoła czeka na ich synów.

Fot. L. Tekielski

Autor: L. Tekielski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia i Mazury, Kazachstan, Polacy, Zesłańcy, repatrianci z Kazachstanu, potomkowie Polaków
Repatrianci z Kazachstanu zamieszkają w Pasymiu. Zaprosił ich samorząd

Gmina Pasym zaprosiła na stałe czteroosobową rodzinę repatriantów z Kazachstanu. Zamieszkają w lokalu, który został specjalnie dla nich wyremontowany. - Pomysł, aby pomóc rodakom z Kazachstanu...

Zamknij
RadioOlsztynTV