Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordowe rekompensaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta pod ochroną


Na ponad 10 milionów złotych wyceniono szkody spowodowane w minionym roku przez zwierzęta gatunków chronionych – podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Rekordowa była kwota odszkodowań za działalność bobrów.

Jak poinformowała rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, w województwie warmińsko-mazurskim zgłoszono ponad 1 tysiąc 600 szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową. Suma odszkodowań wypłacanych przez Skarb Państwa przekroczyła 10 milionów 200 tysięcy.

Szkody spowodowane przez bobry oszacowano na 9 milionów 900 tysięcy złotych, przez wilki – 219 tysięcy złotych, a żubry – 66 tysięcy złotych. Podobnie jak w ubiegłych latach w regionie nie było szkód wyrządzonych przez rysie.

Bobry

Rekordowo wysoka była kwota odszkodowań za działalność bobrów. W stosunku do 2020 roku wzrosła ona o ponad 800 tysięcy złotych. W 2021 roku obserwowaliśmy zgłoszenia zalania dużych powierzchni upraw, co tym samym generowało naliczenie większych kwot odszkodowań

– wyjaśniła Justyna Januszewicz.

Zgłoszenia dotyczyły również ściętych i podtopionych drzew, zalanych plantacji i użytków zielonych, uszkodzonych przy kopaniu nor dróg publicznych i grobli przy stawach rybnych, a także maszyn rolniczych, które wpadły w bobrowe nory.

Wilki

Nieznacznie zwiększyła się liczba szkód dotyczących wilków, co ma związek z wielokrotnymi szkodami u prowadzącego hodowlę jeleniowatych, który łącznie zgłosił 27 przypadków ataków na swoje zwierzęta.

Mimo to łączna kwota wypłaconych odszkodowań jest prawie o 100 tysięcy złotych niższa niż rok wcześniej. Według RDOŚ można to tłumaczyć rosnącą świadomością właścicieli zwierząt gospodarskich co do konieczności ich zabezpieczania i możliwości ubiegania się o odszkodowanie. W 44 przypadkach odmówiono wypłaty odszkodowań z powodu nieustalenia przyczyny szkody albo braku dowodów, że ataku dokonały wilki a nie np. zdziczałe psy.

Według RDOŚ ataki wilków dotyczyły głównie nowych lokalizacji, gdzie wcześniej nie stwierdzono szkód i właściciele zwierząt nie stosowali żadnych zabezpieczeń przed drapieżnikami. Większość hodowców, którzy odnotowali szkody w poprzednich latach, teraz skutecznie ich unika, stosując fladry, siatki lub elektryczne pastuchy i zaganiając swoje zwierzęta na noc do zamkniętych pomieszczeń.

Szkody dotyczyły głównie bydła, owiec, danieli, jeleni; sporadycznie zdarzały się zagryzienia kóz i ataki na psy. Najwięcej szkód odnotowano we wschodniej części województwa, zwłaszcza na obrzeżach Puszczy Rominckiej i Boreckiej.

Żubry

W przypadku żubrów trzy szkody dotyczyły zniszczenia uprawy kukurydzy, rzepaku i pszenicy w gminie Kruklanki, a jedna – uprawy kukurydzy w gminie Wydminy.

Aby przeciwdziałać szkodom powodowanym przez bobry i wilki, olsztyńska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska od 2018 roku realizuje projekt finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sposoby zabezpieczeń

W ubiegłym roku poszkodowanym przekazano m.in. ponad 47 kilometrów fladr do odstraszania wilków oraz ponad 4 kilometry siatki do budowy ogrodzeń do zabezpieczeń stawów rybnych przed kopaniem nor przez bobry. Hodowcy otrzymali też 18 zestawów ogrodzeń elektrycznych, a dla właścicieli stad owiec zakupiono dwa szczenięta owczarków podhalańskich.

W uzasadnionych przypadkach, na wnioski zainteresowanych, wydawane są zezwolenia na niszczenie tam i nor bobrowych, odławianie bobrów i przesiedlanie.

Jak szacują służby ochrony środowiska, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego żyje 16,5 tysiąca bobrów, 150 wilków, 112 żubrów i 15 rysi.

bóbr

wilki

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilki, odszkodowania, bobry, szkody, zniszczenia
Niszczą uprawy i są zagrożeniem na drogach. Rolnicy chcą ograniczenia populacji łosi

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministerstwa Klimatu i  Środowiska o zniesienie moratorium na odstrzał łosi oraz skrócenie okresu od szacowania do wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane...

Zamknij
RadioOlsztynTV