Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rehabilitacja kardiologiczna. Nasz region zajmuje przedostatnie miejsce

Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Każdego roku około 75 tysięcy osób doświadcza udaru mózgu, a 80 tysięcy zawału serca.

Warunkiem niezbędnym powrotu do zdrowia po incydentach sercowo-naczyniowych jest odpowiednio realizowana rehabilitacja kardiologiczna. Niestety obecnie korzysta z niej zaledwie 25% pacjentów, a dostęp różni się w zależności od województwa.

Zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o nakłady na rehabilitację kardiologiczną, jest województwo śląskie. Tam przeznaczono prawie 80 milionów złotych. Nasz region w tym zestawieniu zajmuje… przedostatnie miejsce w kraju. W Warmińsko-Mazurskiem w poprzednim roku wydano 9 milionów złotych, tylko 3 miliony więcej od województwa lubuskiego, które zamyka ranking NFZ.

W naszym regionie jest 17 ośrodków, które świadczą usługi rehabilitacji kardiologicznej. W zestawieniu nakładów NFZ na jednego mieszkańca daje to niespełna 8 złotych i daje nam to 11. miejsce w tym rankingu. Dla porównania, w województwie śląskim, które także zajęło pierwsze miejsce w wydatkach NFZ na mieszkańca, w poprzednim roku wyniosły one nieco ponad 18 złotych. Najmniej natomiast wydaje się w województwie łódzkim – 4 złote 69 groszy.

Posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego

Autor: P. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

Więcej w udar mózgu, zawał serca
Papież Franciszek w szpitalu. Ma problemy z oddychaniem

Papież Franciszek przebywa od środy w rzymskiej klinice Gemelli z powodu problemów z sercem i oddychaniem - podał dziennik "Corriere della Sera" powołując się na źródła...

Zamknij
RadioOlsztynTV