Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wójt gminy Sorkwity pozostaje

Wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski zachowa stanowisko. Według oficjalnych wyników referendum w sprawie jego odwołania jest nieważne, ponieważ nie wzięła w nim udziału wymagana liczba uprawnionych do głosowania.

Grupa referendalna, która zawiązała się w Sorkwitach, zarzucała wójtowi m.in. pobieranie zbyt wysokiej pensji, podwyższenie podatków lokalnych i sprzedaż mienia komunalnego. Maciejewski odpierał zarzuty mówiąc, że za jego kadencji zmniejszyło się zadłużenie gminy; poza tym samorząd przystąpił do realizacji ważnych inwestycji takich jak np. budowa kotłowni na biomasę.

Aby referendum było ważne musiało wziąć w nim udział co najmniej 3/5 uprawnionych czyli 1109 osób. Mieszkańcy głosowali w czterech komisjach: w Sorkwitach, Rybnie, Warpunach i Choszczewie. – poinformowała Radio Olsztyn Maria Gałązka z gminnej komisji referendalnej. Dodała także, że referendum miało bardzo spokojny przebieg. Policja nie otrzymała zgłoszeń o jakichkolwiek incydentach. Oficjalne wyniki będą znane prawdopodobnie dzisiaj.

Oficjalne wyniki referendum w sprawie odwołania wójta gminy Sorkwity:
Uprawnionych do głosowania – 3742
Oddane głosy – 402
Ważne głosy – 393
Głosy za odwołaniem – 368 / przeciwko – 25

Józef Maciejewski został wójtem w przedterminowych wyborach w 2011 roku. Rozpisano je ponieważ poprzedniego wójta sąd uznał za kłamcę lustracyjnego.

Referendum w Sorkwitach było kolejnym na Warmii i Mazurach nieważnym głosowaniem w tej kadencji samorządu. Jedynie w Ostródzie mieszkańcom udało się odwołać burmistrza Olgierda Dąbrowskiego.

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w referendum, Sorkwity
Referendum w Elblągu coraz bliżej

Grupa mieszkańców Elbląga chce odwołania prezydenta Grzegorza Nowaczyka i Rady Miasta. Do biura delegatury Wojewódzkiego Biura Wyborczego trafiło ponad 12 tysięcy podpisów zwolenników skrócenia kadencji polityków...

Zamknij
RadioOlsztynTV