Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rak prostaty od A do Z

Mimo licznych apeli lekarzy ostrzegających przed rakiem prostaty i namawiających do badań –  wciąż niewielu mężczyzn z Warmii i Mazur chodzi do urologa.

W szpitalu MSW w Olsztynie zorganizowano otwarte spotkanie, na którym można się było dowiedzieć wszystkiego o tej chorobie. Badania pomagające wykryć raka gruczołu krokowego co roku powinien robić każdy mężczyzna powyżej 50 roku życia. Jednak urolog przez większość panów jest omijany.

Mężczyźni tłumaczą się m.in. brakiem czasu, wstydem albo tym, że ich ta choroba nie dotyczy. Jeśli idą do lekarza, to robią to zazwyczaj za namową swojej partnerki. Lekarze przypominają, że systematyczne badania mogą uratować życie, ponieważ nowotwór prostaty przebiega bezobjawowo – mówi zastępca dyrektora do spraw lecznictwa olsztyńskiej Polikliniki, a jednocześnie urolog Michał Koziczak. I dodaje, że rak gruczołu krokowego wcześnie rozpoznany można całkowicie wyleczyć różnymi metodami, np. operacją czy hormonoterapią, ale najważniejsze jest aby pacjent przyszedł do lekarza. (ami/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, rak
Szpital uniwersytecki w Olsztynie zaczął przyjmować pacjentów

Szpital otwarty został w październiku, a już jutro (4 grudnia) przeprowadzona zostanie pierwsza operacja - poinformował dziekan wydziału nauk medycznych olsztyńskiego uniwersytetu prof. Wojciech Maksymowicz. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV