Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rajdem po Mazurach: Wędrówki wokół Mikołajek

Malowniczo położone Mikołajki po raz kolejny stają się bazą najważniejszej imprezy motorowej w Polsce. Gdy już opadną emocje po kolejnym oesie, warto rozejrzeć się po regionie i skorzystać z oferowanych w pobliżu trasy rajdu możliwości wypoczynku.

Mikołajki – przystań żeglarska

Mikołajki leżą po obu stronach przesmyku łączącego jeziora Mikołajskie i Tałty. Historia i współczesność miasta są związane z żeglowaniem po Wielkich Jeziorach Mazurskich, do czego nawiązuje też jego nazwa, pochodząca od św. Mikołaja, patrona żeglarzy.

Na wodniackich szlakach

Mikołajki leżą na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i są jednym z najchętniej odwiedzanych portów żeglarskich. Słyną z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Każdego roku na tutejszych jeziorach odbywają się prestiżowe regaty, a do żeglowania nawiązuje też festiwal szantowy. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich liczy ponad 130 km, prowadzi z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Pisza, zaś jego odgałęzienia – do Rynu i Rucianego-Nidy. Wypożyczalnie łodzi żaglowych i innego sprzętu do uprawiania rekreacji wodnej działają przy portach i przystaniach, ośrodkach wypoczynkowych i sportowych, plażach publicznych. Dzięki przeprowadzonej w ostatnich latach modernizacji infrastruktury szlak jeszcze lepiej służy miłośnikom żeglowania.

Jeśli ktoś jeszcze nie połknął żeglarskiego bakcyla, to również może wyruszyć z Mikołajek w daleki rejs, tyle że na statku wycieczkowym. W sezonie letnim organizowane są rejsy spacerowe po jeziorach Śniardwy, Mikołajskim i Bełdany, a także rejsy (niektóre z opcją powrotną) do najważniejszych portów na szlaku: Giżycka, Rucianego-Nidy, Rynu, Kamienia, Szymonki i Rydzewa. Tak szeroka oferta pozwala na poznawanie całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich od strony wody.

Mikołajki – statek wycieczkowy

Z przyrodą za pana brat

W pobliżu Mikołajek (w Wierzbie) można też skorzystać z jedynej na Mazurach linowej przeprawy promowej, która łączy oddalone od siebie o 360 m brzegi jeziora Bełdany. Skorzystanie z promu nie tylko skraca drogę na drugi brzeg, ale pozwala też dotrzeć do wyjątkowego miejsca, jakim jest ośrodek hodowli koników polskich w Popielnie. Zwierzęta można obserwować na żywo niemal na wyciagnięcie ręki. Podlegający Polskiej Akademii Nauk ośrodek prowadzi hodowlę również innych gatunków zwierząt (bydło, jelenie, bobry), a także udostępnia ciekawe Muzeum Przyrodnicze, urządzone w zabytkowym spichlerzu z XVIII w. Wśród ekspozycji znalazła się tutaj m.in. bogata kolekcja zrzutów poroża jeleni.

Atrakcji przyrodniczych wokół Mikołajek nie brakuje, leżą one bowiem tuż przy granicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Ten największy park w regionie obejmuje jezioro Śniardwy i duże połacie Puszczy Piskiej. W poznawaniu jego bogactwa przyrodniczego pomagają ścieżki przyrodnicze, szlaki piesze i rowerowe o łącznej długości ok. 400 km. Na trasach wędrówek są również wieże do obserwacji ptaków, kładki oraz pomosty umożliwiające eksplorację bagien i torfowisk. W granicach parku znalazła się też większa część malowniczej rzeki Krutyni, będącej popularnym szlakiem kajakowym.

Spośród jedenastu rezerwatów przyrody, utworzonych na terenie parku, szczególną uwagę zwraca Jezioro Łuknajno, położone obok Mikołajek. Jest tu jedna z największych w Europie kolonia łabędzia niemego (licząca nawet 2000 osobników). Wokół jeziora wytyczono ścieżkę przyrodniczą, która umożliwia dotarcie do trzech wież widokowych służących do obserwacji ptaków. Nad jeziorem, w Urwitałcie, niedawno uruchomiono Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK. Działa tu interaktywne centrum nauki z nowoczesną wystawą prezentującą procesy zachodzące w środowisku naturalnym, w szczególności w małych zbiornikach wodnych i ekosystemach bagiennych.

Wieża widokowa nad jez. Łuknajno

Rowerową pętlą wokół Wielkich Jezior

Przez Mikołajki biegnie nowy, atrakcyjny szlak dla miłośników turystyki na dwóch kółkach – Mazurska Pętla Rowerowa. Malowniczy i urozmaicony szlak o długości ok. 300 km wytyczono wokół Wielkich Jezior Mazurskich, w pobliżu najważniejszych miast położonych nad nimi (oprócz Mikołajek są to: Węgorzewo, Ryn, Ruciane-Nida, Pisz i Giżycko), a jego odnoga sięga też do Mrągowa. Poszczególne odcinki trasy są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem trudności, jak i rodzaju nawierzchni. Szlak zaopatrzono w 18 miejsc obsługi rowerzystów (jedno jest w Mikołajkach) oraz dziewięć wież widokowych. Z Mikołajek Mazurską Pętlą Rowerową można pojechać w stronę Rynu (z opcją skorzystania z pętli sięgającej do Mrągowa) lub w stronę Rucianego-Nidy.

Oczywiście ciekawych tras rowerowych w przebiegających przez Mikołajki jest więcej. Pętle rowerowe wiodą z miasta do Urwitałtu nad jeziorem Łuknajno (11 km) i wokół tego zbiornika (19 km). Dwie kolejne pozwalają zwiedzić tereny położone na północ (25 km – do Jory Wielkiej) i na południe (20 km – do Iznoty) od Mikołajek. Dłuższe pętle sięgają do Użranek (33 km), Rucianego-Nidy (wokół jeziora Bełdany, 39 km), Rynu (wokół Jeziora Ryńskiego, 47 km), jest też pętla wiodąca wokół Śniardw (88 km).

Król Sielaw

Król Sielaw, reformacja i… narta Małysza

Mikołajki to stosunkowo młode (prawa miejskie od 1726 r.) miasto w regionie. Do najstarszych zachowanych w nim zabytków należy klasycystyczny kościół ewangelicki Świętej Trójcy z 1842 r. Jego imponująca wieżę widać z daleka, a ascetyczny wystrój wnętrza może zadowolić największych estetów. Zachwycają sklepienie kolebkowe z kasetonami oraz drewniane empory. Zachowały się również organy.

W budynku w pobliżu kościoła działa Muzeum Reformacji Polskiej, założone w 1973 r. jako pierwsza taka placówka w kraju. Wśród zgromadzonych tu eksponatów są m.in.: zabytki drukarstwa i piśmiennictwa polskiego na Mazurach sprzed 1945 r., cenne dokumenty, druki, zdjęcia itp., mające związek z ruchem reformacyjnym na terenie naszego kraju i Europy, w tym kilkanaście wydań Biblii w języku polskim z lat 1726-1924, a także jej egzemplarze w kilkunastu językach (m.in. albańskim, hebrajskim i szwedzkim). Wśród pamiątek pozostawionych współcześnie przez odwiedzających zwraca uwagę podarowana przez Adama Małysza narta z jego autografem.

Spacerując po mieście, warto zobaczyć także neogotycki kościół Matki Boskiej Różańcowej z 1910 r., a także wspiąć się na wieżę współczesnego kościoła św. Mikołaja, aby z punktu widokowego na jej szczycie podziwiać okolice. Koniecznie należy też odwiedzić centrum miasta, by zobaczyć fontannę z symbolicznym Królem Sielaw – bohaterem lokalnej mazurskiej legendy, związanej – jakżeby inaczej z jeziorami.

Kościół Św. Trójcy

Artykuł sponsorowany

 

Więcej w Warmia, Mazury, turystyka
Pałac w Smolajnach
„Szlak dworów bałtyckich” nową atrakcją turystyczną regionu

Powstanie nowa atrakcja turystyczna na Warmii, Mazurach i Powiślu. Zarząd województwa zdecydował właśnie o przyznaniu pierwszej z czterech dotacji na realizację projektu "Szlak dworów bałtyckich - budowanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV