Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni o nowym prezesie olsztyńskiego ZGOK-u. „To jest niezwykle doświadczony człowiek” vs „To jedynie wizerunkowa zmiana”

fot. Przemysław Getka

Zmiany personalne w zarządzie olsztyńskiego ZGOK-u były tematem Porannych Pytań. Gośćmi Marka Lewińskiego byli miejscy radni: Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Łukasz Łukaszewski z Platformy Obywatelskiej.

Marka Bryszewskiego na stanowisku prezesa zastąpił Mariusz Rychlik, który wcześniej pracował w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bryszewski pozostał wiceprezesem.

Łukasz Łukaszewski, miejski radny PO, przekonywał, że to pozytywna zmiana.

Bardzo się cieszę, że Mariusz Rychlik został prezesem, bo to jest niezwykle doświadczony człowiek, przez którego wiele milionów złotych trafiło na Warmię i Mazury. Dzięki niemu możemy korzystać z tego i wielu innych zakładów, poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Jarosław Babalski, radny PiS, po zmianie na stanowsku prezesa, nie spodziewa się istotnych zmian w sposobie zarządzania spółką:

Promotorzy, tego nieszczęśliwego projektu, na czele którego niestety stoi prezydent Olsztynie nie wprowadzą żadnych zmian. To jest jedynie taka estetyczna wizerunkowa zmiana.

Łukasz Łukaszewski przekonywał, że strata – na poziomie 6 milionów złotych – jaką generuje ZGOK, wynika z rosnących cen RDF-u, czyli paliwa ze śmieci produkowanego w zakładzie.

Dzięki działaniu radnego Babalskiego i działaczy Prawa i Sprawiedliwości budowa ciepłowni w zeszłym roku opóźniła się już o 2 lata. Oznacza to, że rocznie tracimy około 10 milionów złotych na tym, że musimy sprzedawać RDF na wolnym rynku, zamiast zagospodarować to w Olsztynie.

Jarosław Babalski nie wierzy natomiast, że zbudowanie spalarni śmieci przełoży się na niższe ceny odbioru odpadów.

Wybudowanie spalarni śmieci będzie skutkowało wzrostem podatku śmieciowego. Ci, którzy budują tę instalację, to nie są filantropi. Oni przez 25 lat będą operowali na naszym rynku i będą monopolistą, czyli będą dyktować ceny.

Udziałowcami olsztyńskiego ZGOK-u jest 37 samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego. 32 z nich chciały odejścia poprzedniego prezesa, Marka Bryszewskiego.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

 

Więcej w odpady, śmieci, ZGOK, spalarnia, Jarosław Babalski, łukasz łukaszewski, Marek Bryszewski
Ciąg dalszy sporu o ceny śmieci. „Podwyżki są konieczne” vs „To jest skandaliczne”

Kolejny spór o ceny śmieci w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Olsztyński ZGOK, odbierający odpady z 37 gmin, poinformował o podniesieniu stawek od 1 stycznia. Stawka za...

Zamknij
RadioOlsztynTV