Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rada Miasta zdecydowała: zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w olsztyńskich sklepach. Wyjątkiem restauracje i puby

Fot. olsztyn.eu

Na nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Olsztyna podjęła uchwałę o zakazie sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6 rano. W restauracjach i pubach sprzedaż będzie prowadzona jak dotychczas.

Do wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach przekonywał radnych szef Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień Błażej Gawroński.

Wszystkie statystyki policji i straży miejskich pokazują, że awantury, chuligaństwo czy zaczepki wiążą się z alkoholem

– twierdzi dyrektor Gawroński.

Przeciwko wprowadzaniu zakazu byli radni Platformy Obywatelskiej. Powoływali się na wynik konsultacji społecznych, w których większość badanych opowiedziała się przeciwko ograniczeniom.

Skoro zapytaliśmy mieszkańców o zdanie, to po to, by ich wysłuchać

– mówi radny PO Robert Szewczyk.

Platforma proponowała natomiast, by nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach wprowadzić jedynie na osiedlu Grunwaldzkim. – Bo akurat stamtąd mieliśmy bardzo wyraźne głosy, że mieszkańcy chcą tam takich ograniczeń – mówi Robert Szewczyk.

Ostatecznie PO zagłosowała więc przeciwko całkowitemu zakazowi. Za jego wprowadzeniem głosowała natomiast duża część opozycji – w tym największy klub opozycyjny w radzie miasta, czyli Prawo i Sprawiedliwość.

Ci, którzy chcą skorzystać z alkoholu w sposób kulturalny, żadnych ograniczeń przecież nie mają. Uważam też, że nie jest to artykuł pierwszej potrzeby, by można go było kupować o 2 czy 4 nad ranem w każdym punkcie naszego miasta

– twierdzi szef klubu PiS Dariusz Rudnik.

Ostatecznie za przyjęciem zakazu głosowało 14 radnych, 6 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Zakaz sprzedaży alkoholu będzie obowiązywał tylko w miejscach, w których kupowany jest  na wynos – czyli w sklepach i na stacjach benzynowych. W restauracjach i klubach sprzedaż będzie odbywała się tak, jak dotychczas.

Nowa uchwała dodatkowo  zmniejsza też liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu w sklepach, a jednocześnie zwiększa liczbę zezwoleń dla restauracji i pubów. Określa również minimalną odległość 50 metrów między sklepami z alkoholem a kościołami, bursami, szkołami, czy ośrodkami terapii odwykowej.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym wojewody – czyli prawdopodobnie we wrześniu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. olsztyn.eu

Fot. olsztyn.eu

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rada Miasta, alkohol, sprzedaż
13-latka trafiła do szpitala, miała 2,5 promila. Policja aresztowała jej pełnoletniego kolegę

Kara do 2 lat pozbawienia wolności grozi 18-latkowi, który podał 13-latce alkohol. Dziewczyna w stanie upojenia alkoholowego trafiła do szpitala, a młody mężczyzna został zatrzymany i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV