Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Olsztyna

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Fot. Łukasz Węglewski

Radni oceniali wykonanie przez Piotra Grzymowicza ubiegłorocznego budżetu.

Wykonanie budżetu okazało się wyraźnie lepsze od założeń przyjętych podczas tworzenia planów finansowych na 2013 rok. Dochody były praktycznie na zakładanym poziomie, a wydatki niższe od planu. W efekcie, zamiast prognozowanego deficytu, miasto ma nadwyżkę budżetową na poziomie 29 milionów złotych. Co ważne jest także 70-milionowa tzw. nadwyżka operacyjna, istotna przy wyliczaniu dopuszczalnego poziomu zadłużenia miasta – wyjaśnia prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

00:00 / 00:00

Wskaźniki jak z podręcznika – ale to nie rozwiązuje problemów miasta. Opozycja krytykuje prezydenta Olsztyna za wykonanie ubiegłorocznego budżetu miasta. Krzysztof Kacprzycki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej twierdzi, że wprawdzie wskaźniki ekonomiczne są dobre, ale trudno powiedzieć, na ile miejskie projekty inwestycyjne rzeczywiście pomogły mieszkańcom:

00:00 / 00:00

Dariusz Rudnik z PiS-u zwracał uwagę m.in. na opóźnienia w budowie linii tramwajowej:

00:00 / 00:00

Również Halina Ciunel, radna z koalicyjnej Platformy Obywatelskiej, zwracała uwagę, że choć wykonanie ubiegłorocznego budżetu było bardzo dobre, to niepokoją m.in. mniejsze od oczekiwań wpływy ze sprzedaży nieruchomości:

00:00 / 00:00
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odpowiada, że rozwiązanie umowy z hiszpańskim konsorcjum budującym linię tramwajową było konieczne ze względu na opóźnienia w budowie. A wpływy ze sprzedaży majątku i tak są dobre, biorąc pod uwagę ogólną sytuację gospodarczą.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 15 radnych, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. (apiedz/bsc/as)

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, budżet, absolutorium
W Elblągu trwa zbieranie wniosków do budżetu obywatelskiego

Już 60 wniosków zgłosili elblążanie do 3-ej edycji swojego Budżetu Obywatelskiego. Zbieranie propozycji trwa. W tym roku po raz pierwszy oprócz pomysłów na inwestycje w każdym...

Zamknij
RadioOlsztynTV