Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pytania o samorząd – odc. 18

Fot. fotolia.pl

Z sondażu CBOS przeprowadzonego w sierpniu wynika, że 76% badanych z pośród uprawnionych do głosowania deklaruje udział w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października.

W tym tygodniu zajmujemy się wpływem wyborców na sprawowanie władzy samorządowej. Definiujemy słowo partycypacja. Partycypacja obywatelska używana jest na określenie uczestniczenia obywateli w podejmowaniu i realizacji decyzji przez władzę, w naszym przypadku samorządową. A ten udział może być bardzo różny – podkreśla dr Tomasz Majer z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.

Wczoraj mówiliśmy o skardze, którą możemy kierować do dowolnego organu samorządu i o dostępie do informacji publicznej. Innymi wskazanymi sposobami wpływu na sprawowanie władzy są kontakty z poszczególnymi radnymi oraz inicjatywa uchwałodawcza, którą oprócz radnych mogą podejmować także mieszkańcy gminy. Dziś o konsultacjach społecznych, które są jedną z form partycypacji obywatelskiej czyli włączania obywateli w podejmowanie decyzji dot. życia publicznego.

Posłuchaj audycji Pytania o samorząd

00:00 / 00:00

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory samorządowe
Piotr Sarnacki: Aż 300 kandydatów będzie się ubiegało o 30 miejsc w sejmiku województwa

Najwięcej kandydatów zgłosiło się do sejmiku warmińsko-mazurskiego. O 30 miejsc walczyć będzie 300 osób - poinformował Piotr Sarnacki dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Teraz komisje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV