Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przyspieszają szczepienia młodzieży. W poniedziałek rusza rejestracja 16 i 17-latków

Fot. PAP/Adam Warżawa

Od poniedziałku rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia na szczepienia przeciwko COVID-19.

Jak informuje resort zdrowia, od niedzieli na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie będzie dostępny kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej.

Ministerstwo zachęca do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego nastolatka. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w Punkcie Szczepień. Jednak wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia. W przypadku osoby, która ukończyła 16 rok życia, wymagany jest również na kwestionariuszu podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osobie można je wykonać. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie.

Ministerstwo Zdrowia informuje też, że od poniedziałku 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16 roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. Otrzymają je wszyscy, którzy ukończyli lub ukończą 16 rok życia w bieżącym roku. E-skierowania będą wystawiane w odstępach tygodniowych.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer ma aprobatę Europejskiej Agencji Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, szczepienie, nastolatkowie, szczepionka, koronawirus, COVID-19, 16-latkowie
Godzina dziennie

Nigdy wcześniej dzieci i młodzież nie spędzały tak dużo czasu przed komputerem jak w ostatnim roku. Nie było dobrze już wcześniej, zanim zawitał do nas wirus....

Zamknij
RadioOlsztynTV