Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przygotowują projekty, które każdy będzie mógł oglądać w domu. Aktorzy, muzycy i bibliotekarze z Warmii i Mazur tworzą „Kulturę w sieci”

Prawie 1200 beneficjentów w całego kraju, także z Warmii i Mazur, otrzymało dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura w sieci”, który jest częścią tzw. tarczy antykryzysowej.

Wybrane placówki kulturalne i stowarzyszenia będą za darmo udostępniały efekty swoich działań w Internecie. Ministerstwo kultury przekazało na ten cel 60 milionów złotych.

Finansowe wsparcie dostał między innymi projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie „Abecadło TV”.

Będzie on polegał na stworzeniu cyklu filmów, adresowanych do dzieci i rodziców, którzy otrzymają gotowe narządza i materiały do pracy z książką. Filmy zostaną nagrane i zrealizowane w bibliotece Abecadło i zawieszone w sieci. Autorami scenariuszy i prowadzącymi będą bibliotekarze.

– wyjaśnia Aleksandra Dobies z MBP w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Dofinansowanie otrzymał też m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach, który z projektu „Kultura na wynos” stworzy multimedialną stronę internetową.

Jak mówi dyrektor GOK-u, Angelika Stawisińska będzie to miejsce, w którym znajdą się prezentacje dotychczasowego dorobku kulturowego jak i nowych miejsc ważnych dla kultury Warmii, głównie na terenie gminy Dywity. Ośrodek Kultury w Dywitach chce także umożliwić na stronie prezentację działalności lokalnych organizacji pozarządowych działających w sferze kultury.

00:00 / 00:00

Dofinansowanie Ministerstwa Kultury otrzymały też inne instytucje z regionu, m.in. Olsztyński Teatr Lalek, który przygotował cykl „Koronasłuchowisk”, Warmińsko-Mazurska Filharmonia na prezentację w sieci oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Powrót syna marnotrawnego”, Elbląska Orkiestra Kameralna – na udostępnienie koncertu Vivaldisco czy Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim na projekt „Szeruj Kulturę”.

 

Autor: K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w sieć, kultura, internet
Olsztyńska Kortowiada odbędzie się w… Internecie. Sprawdź, co przygotowali organizatorzy

Tegoroczna edycja największego w Polsce święta studentów powinna trwać od wczoraj, 20 maja, ale te plany pokrzyżowała epidemia. Organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu juvenaliów do sieci. Kortowiada...

Zamknij
RadioOlsztynTV