Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przygotowania do Święta Niepodległości trwają. Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na wystawę

Wojciech Ciesielski Fot. D. Grzymska

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zorganizowało „Niedzielę w Muzeum. Wokół Święta Niepodległości”. W Domu „Gazety Olsztyńskiej” można było własnoręcznie zrobić sobie kokardę z okazji Święta Niepodległości, które przypada w najbliższy czwartek.

Jak to należy zrobić poprawnie wyjaśniała Danuta Syrwid, starszy kustosz Domu „Gazety Olsztyńskiej”.

Patrzymy na kokardę od środka – taka jest zasada – czyli jak na fladze, gdy na nią patrzymy z góry. Najpierw jest biel, niżej czerwień. Jeżeli na kokardę patrzymy od środka, to w środku musi być biel, na zewnątrz czerwień. W historii te barwy różnie się układały, a dopiero po odzyskaniu niepodległości ustalono ich kolejność.

00:00 / 00:00

Organizatorzy przygotowali także wystawę zatytułowaną: „Aby nie dać się zniewolić”. Powstała z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, a obejrzeć można było na niej m.in. pocztówki wydawnictwa Poczta Solidarność. Wiele z nich powstało przy udziale Wojciecha Ciesielskiego – olsztyńskiego działacza podziemia, który wspominał te trudne czasy.

Tego nie da się wyrzucić z pamięci. Nasze koleżanki po 40 latach potrafią w nocy z krzykiem się budzić. To zostaje, to nie były żarty. Dzisiaj nic już nie jest mnie w stanie zaskoczyć. Tamte przeżycie były tak mocne po tej jednej nocy. Ludzie ginęli jak nasi koledzy, których nieznani sprawcy zlikwidowali. Ludzie się bali, ginęli…

00:00 / 00:00

Wystawa będzie udostępniona publiczności do stycznia 2022 r.

Fot. D. Grzymska

Wojciech Ciesielski Fot. D. Grzymska

Obwieszczenie stanu wojennego Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Obwieszczenie stanu wojennego Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, Solidarność, wspomnienia, wystawa, stan wojenny, Dom Gazety Olsztyńskiej
Domagają się wolnych niedziel i wyższych pensji. Związkowcy z Elbląga dołączyli do protestu

Związkowcy z Elbląga włączyli się do protestu pracowników sieci handlowych, którzy domagają wolnych niedziel, wyższych pensji i zwiększenia liczby pracowników w sklepach. - To ciężka praca...

Zamknij
RadioOlsztynTV