Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przybywa wody w Zalewie Wiślanym. Ostrzeżenie dla Żuław

Fot. Wody Polskie

Na Żuławach i w Zalewie Wiślanym przewidywany jest wzrost poziomu wody – ostrzegają hydrolodzy. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do czwartkowego poranka.

Przybywa wody w jeziorze Druzno. Według wodowskazu w Żukowie przekroczony jest stan ostrzegawczy i do stanu alarmowego brakuje tylko 7 centymetrów. W Tolkmicku na Zalewie Wiślanym, w Elblągu na rzece Elbląg oraz w Braniewie na Pasłęce woda jest poniżej stanów ostrzegawczych. W zlewni Pasłęki – od Wałszy do ujścia – przewidywane jest utrzymanie się poziomu wody w strefie wysokiej, a lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Porywy zachodniego wiatru dochodzące do 65 km/h powodują tzw. cofkę, czyli wpychanie wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego i dalej w głąb lądu. Według prognoz sytuacja powinna się poprawiać, bo do wieczora wiatr osłabnie, a nocą zmieni kierunek na południowy.

Stan wód monitorują na bieżąco służby kryzysowe miejscowych samorządów oraz Wody Polskie. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy wysokiego stanu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Natomiast trzeciego stopnia, gdy przekraczany jest stan alarmowy.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

00:00 / 00:00

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Żuławy, Zalew Wiślany, cofka
Bezpieczeństwo państwa a finanse. NIK o przekopie Mierzei Wiślanej

Wartość inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej znacznie przekroczyła granicę opłacalności, a nadzór nad programem był sprawowany nierzetelnie - wskazała w specjalnym raporcie Najwyższa Izba Kontroli....

Zamknij
RadioOlsztynTV