Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przeszczepy od żywego dawcy. Dlaczego powinno być ich więcej?

Fot. A. Lipczyńska

Przeszczepy narządów od żywego dawcy należą w Polsce do rzadkości. Stanowią ok. 5-7 procent wszystkich tego typu operacji, podczas gdy między innymi w Holandii co druga nerka pochodzi od żywego dawcy.

Przeszczepy rodzinne przeprowadza się w Polsce sporadycznie, choć ta forma transplantacji daje dużo lepsze efekty niż w przypadku pobrania narządu od osoby zmarłej. Co warto wiedzieć o przeszczepach rodzinnych?

Gościem audycji Na zdrowie jest dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz – specjalistka chorób wewnętrznych i transplantologii klinicznej, nefrolog, prof. UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy, pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie, prorektor wydziału lekarskiego uczelni w Elblągu.

Swoją historią dzielą się również siostry z Olsztyna. Pani Agnieszka miała dwa przeszczepy nerki. Za pierwszym razem narząd otrzymała od zmarłego dawcy, później nerkę podarowała jej siostra Dominika.

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Niebojewska za A. Lipczyńska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie
Promują zdrowy i aktywny tryb życia. Ruszył projekt „18+ Zdrowie”

Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ rozpoczął realizację autorskiego projektu "18+ Zdrowie". Adresowany jest do pełnoletnich uczniów, którzy w całym regionie będą uczestniczyć w spotkaniach promujących zdrowie. Pierwsze spotkanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV