Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przeprowadzono badanie samopoczucia dzieci i nastolatków. „Wyniki są alarmujące”

Fot. Adobe Stock

Około 15 procent dzieci i 13 procent nastolatków jest niezadowolonych ze swojego życia w stopniu zagrażającym zdrowiu psychicznemu – wynika z badania Rzecznika Praw Dziecka dotyczącego samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży.

Prawie jedna piąta badanych dzieci jest często lub ciągle smutna, jedna trzecia nastolatków czasem czuje się tak źle, że nie ma siły nic robić, a prawie połowa badanej młodzieży czuje się przytłoczona problemami. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podkreślił, że wyniki tego badania są alarmujące i wskazują na poważne zagrożenie zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją wśród wielu młodych ludzi.

Podobne badanie było przeprowadzone prawie 20 lat temu. Porównując rezultaty obu, widać, że starsze nastolatki teraz czują się gorzej niż ich rówieśnicy sprzed niemal dwóch dekad. Zdaniem Mikołaja Pawlaka, ważną kwestią jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego starsza młodzież, szczególnie z dużych miast, czuje się osamotniona.

Być może brakuje nam nie tylko czasu, ale i uwagi dla naszych dzieci i one w tym ferworze, w tej medialnej hałaśliwości tracą poczucie bezpieczeństwa.

Rzecznik Praw Dziecka wystosował rekomendacje po analizie wyników tych badań. Należy do nich m.in. wskazanie na potrzebę wzmacniania najbliższego otoczenia dzieci i młodzieży, czyli rodziców i nauczycieli. Powinny być dla nich wdrażane programy psychoedukacyjne i tworzone zachęty do budowania rodzicielskich grup wsparcia.

Muszą być interwencyjne programy profilaktyczne, musi być rozwój poradnictwa zawodowego, różnego rodzaju wsparcie dla nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych, kuratorów

– wymieniał.

Ogólnopolskie badanie było przeprowadzone w czerwcu. Dotyczyło trzech grup: uczniów klas drugich i szóstych szkoły podstawowej oraz klasy drugiej szkoły ponadpodstawowej. To trzecia część jego wyników, poprzednie dotyczyły relacji domowych i szkoły. Kolejne, wraz końcowymi wnioskami, mają być opublikowane przez biuro RPD do końca roku.

Dodajmy, że funkcjonuje ogólnopolski telefon zaufania 800 12 12 12, pod który może zadzwonić każdy młody człowiek potrzebujący pomocy czy rozmowy.

 

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, pomoc
Policjanci odnaleźli w lesie nastolatkę. Była roztrzęsiona i miała zakrwawione ręce

Dzielnicowi z gminy Stare Juchy odnaleźli w lesie nastolatkę, której życie i zdrowie były zagrożone. Miała zakrwawione ręce i przyznała, że przedawkowała leki. Policjantów powiadomił mężczyzna, który...

Zamknij
RadioOlsztynTV