Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przenieść czy zasłonić? Kolejny etap sporu wokół „szubienic”

Fot. P. Getka

Władze Olsztyna chcą zasłonić „szubienice” ukraińską flagą. Na razie nie ma mowy o ich przenoszeniu.

Olsztyński ratusz wysłał do konserwatora zabytków wniosek o zgodę na powieszenie barw Ukrainy na pomniku dłuta Xawerego Dunikowskiego, znajdującego się w centrum miasta. Fakt złożenia takiego wniosku potwierdza Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Prezydent Olsztyna złożył do nas wniosek na wykonanie na pylonach pomnika czasowej instalacji artystycznej, polegającej na przysłonięciu obydwu rzeźbiarsko opracowanych pylonów materiałem w żółto-niebieskich barwach narodowych Ukrainy

– mówi Bartłomiej Skrago z Urzędu.

00:00 / 00:00

Decyzja konserwatora ma zostać wydana w ciągu kilku tygodni. Jest ona w takich przypadkach niezbędna, gdyż obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Przypomnijmy, że wokół tzw. „szubienic” wciąż toczy się dyskusja dotycząca tego, czy pomnik powinien pozostać w centrum Olsztyna. Powstał on w latach 50. XX wieku jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, wciąż znajdują się na nim radzieckie symbole. Dlatego niektóre środowiska od lat starają się o przeniesienie obiektu.

Do przenosin nie trzeba wykreślania pomnika z rejestru zabytków. Niedawno apel w tej sprawie wysłał do prezydenta miasta minister kultury i dziedzictwa narodowego, który oferował pomoc w sfinansowaniu całej operacji. Odpowiedzi na apel ministra na razie jednak nie będzie.

Miasto na razie nie zamierza podejmować żadnych kroków i to pomimo, że tuż po wybuchu wojny na Ukrainie prezydent Piotr Grzymowicz jednoznacznie twierdził, że chce pozbyć się pomnika z centrum Olsztyna, a także złożył wniosek o wykreślenie go z rejestru zabytków.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w ratuszu swoje stanowisko zaprezentowali znamienici historycy, architekci i osoby, które od lat interesują się losem monumentu. Rozbieżność stanowisk jest znacząca

– tak brak dalszych działań uzasadnia Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyna.

00:00 / 00:00

Dlatego aktualny pomysł ratusza, by zawiesić na pomniku ukraińskie flagi, budzi spore kontrowersje.

Powiem może złośliwie, że chodzi o to, żeby dzisiaj zakryć, a jutro uroczyście odsłonić. I wtedy można by zorganizować dodatkową uroczystość ku czci sołdatów, którzy dziś mordują Ukraińców

– komentuje Jerzy Szmit, prezes struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim, według którego miasto w rzeczywistości nie chce przenosić pomnika.

00:00 / 00:00

Miasto zapowiada natomiast, że w sprawie szubienic zorganizuje konsultacje społeczne.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Minister kultury apeluje do prezydenta Olsztyna o niezwłoczne działanie ws. przeniesienia „szubienic”

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, pomnik, szubienice
Elbląski radny apeluje o usunięcie symboli komunistycznych z cmentarza

Elbląski radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowszyński apeluje o usunięcie symboli totalitarnych z pomnika na cmentarzu wojennym żołnierzy Armii Czerwonej przy ulicy Agrikola. - Tam obok,...

Zamknij
RadioOlsztynTV