Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przemyślenia Kanta wciąż aktualne. Dyskutowali o tym nie tylko filozofowie

Fot. A. Skrago

Jaką wiedzę możemy dziś czerpać z dzieł Immanuela Kanta i jaki jest jego wkład nie tylko w filozofię, ale np. w fizykę jądrową czy kryminalistykę? O tym dyskutowali naukowcy podczas konferencji filozoficznej pt. “Wokół Kanta”.

Konferencja w Gołdapi została zorganizowana z okazji podwójnego jubileuszu przypadającego w tym roku – to 300. rocznica urodzin oraz 220. rocznica śmierci Immanuela Kanta. Filozof na stałe związany z Królewcem, przyjechał do Gołdapi na kilka tygodni zimą w 1765 roku.

Ideą konferencji jest spojrzenie na Kanta z różnych perspektyw przez różne środowiska naukowe. Zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin – prawników, astronomów i fizyków, aby opowiedzieli, jak oni dziś rozumieją filozofię Kanta

– powiedział organizator wydarzenia Janusz Janowski z Biblioteki Publicznej w Gołdapi.

Filozofka i publicystka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Magdalena Środa zwraca uwagę na wciąż aktualne przemyślenia Kanta.

Najważniejsze jest to, jak być lepszym  człowiekiem. Czytanie i studiowanie Kanta bardzo porządkuje nasz umysł (…)

– mówiła.

Konferencję filozoficzną zorganizowały Biblioteka Publiczna w Gołdapi i Urząd Miejski w Gołdapi wraz ze współorganizatorami: samorządem województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurskim Kopernikańskim Instytutem Kultury oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Gołdap, filozofia, konferencja
W Gołdapi zaprezentowali się kandydaci KO do sejmiku

Koalicja Obywatelska zaprezentowała w Gołdapi swoich kandydatów w wyborach do sejmiku województwa. Na liście ze wschodniego okręgu nr 4 na pierwszym miejscu jest Jarosław Słoma. Kandydat...

Zamknij
RadioOlsztynTV