Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przemysław Daca: Trwa udrażnianie szlaku wodnego z Warszawy na Mazury. Część prac już wykonano

Przemysław Daca – prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Fot. Wody Polskie

O przygotowaniu szlaku wodnego łączącego Warszawę z Mazurami mówił w Porannych pytaniach Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Na Mazury dopłyniemy Kanałem Żerańskim, Narwią i Pisą. Trwa udrażnianie szlaku wodnego z Warszawy na Mazury. Jak powiedział w Radiu Olsztyn Przemysław Daca, część prac została już wykonana.

Pogłębiliśmy Kanał Żerański w Warszawie, usunęliśmy pewne przemiały na Narwi i odbudowaliśmy port w Ostrołęce. W tej chwili jesteśmy na etapie planowania i uzyskiwania pełnej dokumentacji na dalsze prace inwestycyjne dotyczące tego szlaku wodnego. Zamierzamy też wybudować stopień wodny i śluzę w Piszu.

Projekt stopnia wodnego na Pisie ma być gotowy do 2023 roku. Gość Radia Olsztyn mówił także o budowie śluzy Guzianka II. Będzie miała 50 metrów długości i 7,5 metra szerokości i poprawi komfort żeglugi na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Prezes Wód Polskich zaznaczył, że budowa śluzy Guzianka II dobiega końca.

Budujemy bardzo ważny obiekt hydrotechniczny, czyli śluzę Guzianka II. Guzianka jest ewenementem jeśli chodzi o skalę europejską, bo jest jedną z najbardziej uczęszczanych śluz nie tylko w Polsce, ale w Europie. To będzie pierwszy w Polsce, tak duży obiekt hydrotechniczny, jaki wybudowaliśmy. Będzie otwarta w przyszłym roku, ale będziemy się starali, żeby stało się to jak najszybciej.

Śluza Guzianka łączy jeziora Guziankę Małą i Bełdany.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Zbrożek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, pisa, Wielkie Jeziora, szlak wodny, Warszawa, Guzianka, Wody Polskie, Przemysław Daca, Kanał Żerański
Czym jest jeglijka, szemel czy zilija? W skansenie w Olsztynku można było poznać magię dawnych świąt

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbyło się przedświąteczne spotkanie pod hasłem „Magia dawnych świąt. Rodzinne spotkania bożonarodzeniowe w skansenie" . W jednej z zabytkowych chałup,...

Zamknij
RadioOlsztynTV