Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czym jest jeglijka, szemel czy zilija? W skansenie w Olsztynku można było poznać magię dawnych świąt

Magia dawnych świąt w Skansenie w Olsztynku. Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbyło się przedświąteczne spotkanie pod hasłem „Magia dawnych świąt. Rodzinne spotkania bożonarodzeniowe w skansenie” .

W jednej z zabytkowych chałup, przy dźwiękach kolęd i zapachu choinki prezentowano etnograficzne opowieści o warmińskich i mazurskich zwyczajach świątecznych. W skansenie można było nauczyć się dekorowania pierników oraz tego, jak wykonać i ustroić „jeglijkę” – warmiński symbol wiecznie zielonego drzewka życia mającego chronić domostwo. Na Warmii, do połowy XX wieku, prezenty przynosił nie św. Mikołaj, ale biały lajkonik szemel, a uroczyście obchodzono nie Wigilię, ale ziliję.

W programie były także zajęcia dla dzieci, mini kiermasz świąteczny, warsztaty malowania bombek i woskowych zawieszek na choinkę. W Kościele w Rychnowie zorganizowano koncert kolęd w wykonaniu Chóru Arte Del Canto z Olsztynka. Nadleśnictwo Olsztynek przygotowało natomiast wystawę mobilną „Idzie zima – Las w szkatułce”.

Magia dawnych świąt w Skansenie w Olsztynku. Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego

Magia dawnych świąt w Skansenie w Olsztynku. Fot. Muzeum Budownictwa Ludowego

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, święta, Warmia, Mazury, skansen
W niedzielę wielkie derby piłkarzy ręcznych!

Jutro (8 grudnia) o godz. 17 w Elblągu rozpoczną się derby Warmii i Mazur w I lidze szczypiornistów. Miejscowe Meble Wójcik podejmą Warmię Energa Olsztyn. Szkoleniowiec...

Zamknij
RadioOlsztynTV