Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przekop Mierzei: dwie firmy chcą pogłębić tor wodny

Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Dwie firmy zabiegają o kontrakt na realizację III etapu budowy drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany. Złożyły one oferty w przetargu ogłoszonym przez Urząd Morski w Gdyni.

Pierwsza z firm to konsorcjum NDI, które buduje z belgijskim Besixem kanał żeglugowy i sztuczną wyspę, druga – China Harbour Engineering Company z Pekinu. Starają się one o możliwość pogłębienia toru wodnego na odcinku ponad 8 kilometrów od przejścia na Mierzei Wiślanej w stronę Elbląga, ale na razie tylko na Zalewie.

Kontrakt obejmuje roboty czerpalne – transport i refulację urobku z wbudowaniem go w wyspę na Zalewie Wiślanym, zakup, dostarczenie i ustawienie oznakowania nawigacyjnego na szlaku

– wyjaśniła Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

00:00 / 00:00

Trwa teraz szczegółowe badanie ofert, rozstrzygnięcie przetargu może być ogłoszone za kilka tygodni. Polsko-belgijskie konsorcjum zaoferowało za wykonanie prac ponad 134 mln zł, firma chińska – 55 mln złotych. Urząd Morski w Gdyni wycenił pogłębienie toru na 70 milionów złotych. Zwycięzca będzie miał 11 miesięcy na pogłębienie toru. Musi to zrobić do lutego przyszłego roku.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budowa, Zalew Wiślany
Od tego roku łatwiej wybudować dom. Jakie warunki trzeba spełnić?

Upraszczamy procedury przy budowie domu do 70 mkw., ale domy muszą być budowane na własne potrzeby, najlepiej na terenach przeznaczonych na budownictwo jednorodzinne, a nie w...

Zamknij
RadioOlsztynTV