Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przedsiębiorcy ukarani. Za nielegalne zatrudnianie zapłacili ponad 50 tys. zł

Fot. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Na ponad 1800 obcokrajowców skontrolowanych od początku roku w regionie, prawie 400 nielegalnie wykonywało pracę. Uchybienia stwierdzono w branży budowlanej (23 proc.) oraz w gastronomii i firmach pośredniczących w zatrudnieniu (po 18 proc.).

Do końca kwietnia funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wszczęli 43 takie kontrole.

– Najczęstszymi naruszeniami przepisów były praca bez zezwolenia, na innych warunkach niż w zezwoleniu oraz bez pisemnych umów – mówi mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy W-M Oddziału SG.

00:00 / 00:00

Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim (33 proc.), mrągowskim (12 proc.), iławskim (10 proc.), ełckim (8 proc.), piskim (7 proc.) oraz oleckim, szczycieńskim i giżyckim (po 5 proc.).

Największe uchybienia zostały wykryte w dwóch firmach – z siedzibą w powiatach iławskim i gdańskim, które działały na zasadach agencji zatrudnienia. Pracodawcy powierzyli pracę niezgodnie z przepisami 249 cudzoziemcom.

Sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 56 tys. zł. Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców kara może wynieść nawet 30 tys. zł.

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, praca, straż graniczna, zatrudnienie
Bliższe Spotkania – 09.05.2022

O portalu praca.radioolsztyn.pl oraz Uniwersytecie Międzypokoleniowym rozmawiały z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz. Od 22 kwietnia działa portal internetowy Radia Olsztyn – praca.radioolsztyn.pl....

Zamknij
RadioOlsztynTV