Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Przedsiębiorca z Bartoszyc uniewinniony

Fot. P. Getka

Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił przedsiębiorcę Mariusza K. od zarzutu oszustwa w związku z pracami budowlanymi przy rewitalizacji starego miasta w Bartoszycach. Mariusz K. zawarł umowę z Gminą Miejską Bartoszyce w połowie 2017 r.

Według ustaleń śledczych, miał doprowadzić gminę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie ponad 200 tys. zł (217 350,57 zł). W ocenie prokuratora, przedsiębiorca otrzymał pieniądze za prace, których nie wykonał zgodnie z umową; wprowadził inwestora w błąd, co do wymiany gruntu i rodzaju użytego kruszywa. Miało to doprowadzić do nieprawidłowego zagęszczenia gruntu i konieczności powtórzenia robót.

W procesie, który rozpoczął się 19 stycznia 2021 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, Mariusz K. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia. Teraz zapadł wyrok uniewinniający. W ocenie sądu, spór ma charakter cywilno-prawny i na tym gruncie powinien być rozstrzygnięty.

Zdaniem sądu, materiał dowodowy wykazał, że inwestycja była prowadzona przez oskarżonego w sposób błędny i doszło do nieprawidłowego wykonania prac, ale sam fakt, że zostało to ujawnione, nie może być tożsamy z przypisaniem mu oszustwa; do takiej kwalifikacji potrzebne jest także wprowadzenie kogoś w błąd. W tej sprawie przedstawiciele inwestora – zarówno pracownicy urzędu miasta, jak i inspektorzy nadzoru budowlanego – byli na miejscu i widzieli, jak praca przebiega.

Sąd wskazał, że inwestor miał możliwości rozwiązania tej sprawy w inny sposób, chociażby wzywając wykonawcę do usunięcia stwierdzonych braków i wad wykonania, czego nie uczynił. Wyrok nie jest prawomocny.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

00:00 / 00:00

Autor: K. Kantor
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bartoszyce, wyrok
Pożar kamienicy w Bartoszycach. Dwóch mężczyzn trafiło do szpitala

Do szpitala trafiło dwóch mężczyzn podtrutych dymem w pożarze kamienicy w Bartoszycach - poinformowała Państwowa Straż Pożarna w Olsztynie. W nocy z soboty na niedzielę doszło...

Zamknij
RadioOlsztynTV