Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przed świętami oszuści stają się jeszcze bardziej aktywni


Oszuści podszywają się pod ministerstwo finansów i rozsyłają pocztą mailową wiadomości o rzekomym zwrocie podatku. Wiadomości mają służyć do wyłudzenia danych.

Fałszywy mail informuje o przysługującym podatnikowi zwrocie nadpłaconego podatku i zachęca do zalogowania się w serwisie e-Urząd Skarbowy.

W rzeczywistości po kliknięciu w baner logowania podatnik jest kierowany na stronę, która służy do wyłudzania danych. Takim ostatecznym ostrzeżeniem powinno być to, że osoba, która kliknie na tę wiadomość, jest proszona o podanie danych dotyczących kont bankowych czy kart płatniczych

– powiedziała Renata Kostowska rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

To nie jedyne metody, którymi oszuści próbują wyłudzić od nas pieniądze. Są bardzo aktywni szczególnie teraz, licząc na nasze większe roztargnienie w okresie przedświątecznym.

36-latek z Pisza został okradziony z 6 tysięcy złotych przez oszusta podającego się za pracownika banku, a 19 tysięcy straciła 74-letnia mieszkanka Ostródy, która padła ofiarą oszustwa „na policjanta”.

Z kolei 31-latka z Gołdapi straciła 3 tysiące złotych myśląc, że robi zakupy przez internet. Pieniądze wpłaciła, ale zamówionego towaru nie dostała.
Policjanci przestrzegają, żeby być czujnym także w sklepach, bo przedświąteczny okres to żniwa dla kieszonkowców.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Urząd Skarbowy, oszustwo, oszuści
Jak działają fake newsy i co robią oszuści, by wyłudzić pieniądze?

Warmińsko-mazurska policja informowała o kilku przypadkach, gdy mieszkańcy regionu dawali się nabrać na SMS-y rzekomo wysyłane przez krewnych, którym zepsuł się telefon. Ich nadawcy wyjaśniali, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV