Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przed nami upały. Policja apeluje: Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodach!

Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodach! – apelują policjanci. Nawet, jeśli wydaje nam się, że załatwienie danej sprawy zajmie nam „tylko chwilę”.

Co roku, podczas słonecznych dni, policjanci otrzymują wiele zgłoszeń w sprawie pozostawionych na słońcu zamkniętych samochodach, w których znajdują się dzieci lub zwierzęta.

Upał powoduje, że wnętrze pojazdu robi się pewnego rodzaju szklarnią, w której temperatura jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Wystarczy dosłownie kilka minut, by przez brak rozwagi mieć na sumienie czyjeś zdrowie, a nawet życie

– mówi nadkomisarz Anna Szypczyńska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Są sytuacje, w których powinniśmy reagować natychmiast:

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawienia dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu, włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa jest to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności ratujące życie lub zdrowie.

Za nieudzielenie pomocy w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, zwierzę, rodzice, upał, rodzic, zamknięty samochód
Elbląg szuka rodziców zastępczych. Właśnie ruszyła kampania informacyjna

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu szuka kandydatów do prowadzenia rodzin zastępczych. W naborze i szkoleniach przeszkodziła pandemia. Teraz rusza kampania promocyjna, bo wciąż potrzebni są...

Zamknij
RadioOlsztynTV