Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przed nami kolejne upalne dni. „W wodzie nie podnośmy obu rąk do góry”

Fot. Ł. Węglewski

Słońce i wysokie temperatury to idealna pogoda do wypoczynku nad wodą. Od soboty w Polsce utopiło się 7 osób – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wśród nich nie było mieszkańców warmińsko-mazurskiego. W piątek w Iławie utopił się 50-letni turysta, który wypłynął na Jeziorak rowerem wodnym. Gdy nie wrócił, zaginięcie zgłoszono służbom. Kilka godzin później, podczas poszukiwań w okolicy pomostu gospodarstwa rybackiego, ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny. To pierwsze utonięcie w tym roku w jednym z największych jezior w regionie.

Ratownicy apelują, aby nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, środków odurzających i bezpośrednio po jedzeniu, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach oraz stosować się do poleceń ratownika.

Dziś kolejny dzień upałów, dlatego ratownicy apelują, aby nie wbiegać do wody po nagrzaniu się na słońcu.

00:00 / 00:00

– wyjaśnił Maciej Rokus. Szef grupy specjalnej płetwonurków RP, dodał że przed wejściem do wody trzeba stopniowo i powoli schładzać ciało rozcierając wodę na nogach, korpusie i szyi.

W trakcie pływania może jednak dojść do sytuacji w której złapie nas skurcz. Najważniejsze, by nie panikować.

Jeśli w sytuacji zagrożenia, ktoś podniesie obie ręce w górę to znika pod powierzchnią wody. Nie podnosimy obu rąk w różnych trudnych sytuacjach. Ważne, aby jak złapie nas skurcz położyć się na wodzie. Rozciągnąć nogę i podświadomie wyłączyć z pływania.

00:00 / 00:00

Maciej Rokus dodał, że bardzo dobrym rozwiązaniem na zapewnienie bezpieczeństwa w czasie pływania jest bojka. Płynąc z nią mamy gwarancję, że w razie niebezpiecznej sytuacji pomoże ona utrzymać się na powierzchni wody.

Fot. A. Niebojewska

Upalna pogoda do 7 lipca

W całym kraju jest dziś słonecznie. Tylko na zachodzie i południu okresami pochmurno, przelotny deszcz i burze. Temperatura  od 28 stopni nad morzem, na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, do 32 na zachodzie, w dolinach górskich około 26 stopni. Podczas burz porywy do 65 kilometrów na godzinę.

Upały w całym kraju będą niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Jak wskazują dzisiejsze prognozy numeryczne, upalne i gorące dni zostaną z nami do 7 lipca. Najcieplejszym dniem ma być 30 czerwca i 1 lipca. Temperatura może przekroczyć 35 stopni i osiągnąć nawet 37-39 stopni.

RCB: w piątek utonęło pięć osób. Do tragedii doszło m.in. w Iławie

Autor: L. Tekielski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, utonięcie, pogoda, wakacje, lato, kąpiel
Plaże pełne korzystających z kąpieli słonecznych i wodnych

Pierwszy wakacyjny weekend, piękna pogoda, nic dziwnego, że na plażach już tłumy. Olsztyńska Plaża Miejska cieszy się ogromną popularnością, tym bardziej, że w Olsztynie tylko tu...

Zamknij
RadioOlsztynTV