Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura zbada, czy na wystawie w Galerii Dobro w Olsztynie zostały znieważone symbole narodowe

Radni PiS, a także poseł tego ugrupowania Jerzy Małecki zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Miałoby polegać na „publicznym znieważeniu godła oraz obrazie uczuć religijnych”.

Na wystawie Galerii Dobro – na dwóch obrazach – pojawiły się falliczne kształty. Na jednym, w połączeniu z wizerunkiem kobiety na krzyżu oraz drugim z orłem wywołującym skojarzenia z polskim godłem.

Na konferencji prasowej radni PiS podnosili, że to prezydent Olsztyna odpowiada za to, co dzieje się w placówkach Miejskiego Ośrodka Kultury.

To pan prezydent ponosi pełną odpowiedzialność za to, co się dzieje, kto pracuje i co propaguje w miejskich instytucjach za pieniądze podatników. Żądamy zajęcia przez pana zajęcia zdecydowanego stanowiska i usunięcie z przestrzeni publicznej Olsztyna skandalicznej ekspozycji

– mówił radny Dariusz Rudnik.

00:00 / 00:00

Oficjalnie na list otwarty radnych PiS prezydent jeszcze nie odpowiedział. Skomentował sprawę jedynie w rozmowie z mediami.

00:00 / 00:00

Jestem przekonany, że prokuratura zajmie stanowisko zgodnie z obowiązującym z naszym kraju. To będzie rozstrzygnięcie, do którego będziemy musieli się wszyscy dostosować

– powiedział Radiu Olsztyn Piotr Grzymowicz.

Każdy ma prawo do oprotestowania sztuki. Szkoda, że wchodzimy w przestrzeń paragrafów

– tak o zawiadomieniu do prokuratury mówił natomiast Marcin Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Wiadomo również, że o godzinie 18 przed siedzibą PiS na ulicy Kruka rozpocznie się protest części olsztyńskiego środowiska artystycznego, które twierdzi, że politycy domagają się cenzury sztuki.

My protestujemy przeciwko bezczeszczeniu symboli narodowych, nawet jeśli ma to formę stylizacji

– przekonywał natomiast radny PiS Dariusz Rudnik.

Dodajmy, że zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa złożył też poseł PiS Jerzy Małecki. W uzasadnieniu pisał, że nie godzi się na to, by wolność artystyczna stanowiła pretekst do wyrażania pogardy wobec mojej wiary i Narodu”.

Olsztyńscy radni PiS protestują przeciwko wystawie „Zbiorowy w Galerii” w Galerii Dobro

Olsztyńscy radni PiS protestują przeciwko wystawie „Zbiorowy w Galerii” w Galerii Dobro

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Orzeł, Grzymowicz, PiS, Rudnik, krzyż, video, Sieniewicz, Galeria dobro
Kolejna debata kandydatów na prezydenta Olsztyna. Zobacz jakie mają pomysły na politykę społeczną miasta

Jak powinien funkcjonować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej? Czego w Olsztynie brakuje osobom niepełnosprawnym? Jak zwiększyć miejskie wskaźniki dzietności? Kandydaci na prezydenta stolicy Warmii i Mazur rozmawiali...

Zamknij
RadioOlsztynTV