Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura ustaliła winnego zatrucia Jeziora Drużno

Przyczyną katastrofy ekologicznej na rzece Wąskiej i w rezerwacie Jezioro Druzno był wyciek amoniaku z firmy Sery ICC Pasłęk. Fot. Zefiryn Pągowski

Według opinii biegłych za zatrucie Jeziora Druzna i rzeki Wąskiej odpowiada pasłęcka firma ICC Sery.

Winien jest amoniak z instalacji chłodniczej. O wynikach ekspertyzy poinformowała Radio Olsztyn Jolanta Rudzińska, rzeczniczka Prokuratury Rejonowej w Elblągu. Jednoznacznie z niej wynika, że doszło do wycieku amoniaku w powodu złej konserwacji urządzeń chłodzących i niespełniającej wymogów oczyszczalni ścieków.

Spółka uważa, że oskarżenia są pochopne. Jej dyrektor Jarosław Mielnik podtrzymuje, że zakład nie może być przyczyną problemów w jeziorze.

Postępowanie wyjaśniające jest w toku i liczymy, że będzie prowadzone rzetelnie bez zakładania czyjejkolwiek winy, jak to się obecnie dzieje. Jesteśmy zdumieni, że takie informacje są podawane mediom, mimo że śledztwo nie zostało zakończone – stwierdził Jarosław Mielnik, Dyrektor Generalny Sery ICC Pasłęk. I podkreśla, że zakład realizuje wszystkie zalecenia WIOŚ i Starostwa zgodnie z ustaleniami.

Przypomnijmy, do katastrofy ekologicznej w rezerwacie Drużno i części rzeki Wąskiej doszło na przełomie maja i czerwca. W wyniku zatrucia padło ok. 2 ton ryb i innych zwierząt żyjących w zatrutej wodzie. (as/M.Stankiewicz)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zatrucie, Drużno, amoniak, mielnik
W sierpniu wyniki śledztwa ws. katastrofy ekologicznej

Trwa postępowanie w sprawie katastrofy ekologicznej na Jeziorze Drużno. Woda w rezerwacie wciąż wykazuje obecność groźnych dla środowiska pochodnych azotu i fosforu. Do skażenia doszło pod...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV