Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura rozpoczęła walkę z „polskimi obozami śmierci”

brama obozu koncentracyjnego w Sztutowie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przystąpiła do precedensowego procesu przeciwko wydawcy niemieckiego dziennika „Die Welt”.

Jest to odpowiedź na pismo olsztyńskiego Stowarzyszenia Patria Nostra, które wystąpiło w imieniu Zbigniewa Osewskiego ze Świnoujścia. W związku z trzykrotnym ukazaniem się na łamach dziennika Die Welt określenia „polskie obozy śmierci”, czy „polskie obozy zagłady” domaga się on przeprosin na łamach niemieckich i polskich gazet oraz pół miliona złotych na cele społeczne. Proces przeciwko wydawcy niemieckiego dziennika „Die Welt” toczy się od 2010 roku.

To ważny sygnał dla społeczeństwa, że także prokuratura sprzeciwia się używaniu terminu „polskie obozy koncentracyjne”. Decyzja polskiej prokuratury jest tym bardziej istotna, że nie jest to jedyny proces toczący się przed polskim wymiarem sprawiedliwości – powiedział Radiu Olsztyn mecenas Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra:

00:00 / 00:00

brama niemieckiego obozu śmierci zbudowanego na okupowanym terytorium Polski

Analogicznego wsparcia prawnego olsztyńska Patria Nostra udzieliła Janinie Luberda-Zapaśnik w sprawie przeciw wydawcy magazynu Fokus. Sprostowania i zakazu używania określenia „polski obóz zagłady” domaga się emerytowana lekarka z Olsztyna, która jako dziecko była więziona w niemieckim obozie w Potulicach koło Piły. Do obozu została wywieziona w 1941 roku z Pomorza razem z rodzicami i czwórką młodszego rodzeństwa. Miała wtedy 11 lat. Jej rodzeństwo zginęło w obozie, z pięciorga dzieci tylko ona jedna ocalała.

Członkowie Stowarzyszenia wierzą, że jest to początek wspólnego działania instytucji państwowych i osób prywatnych w walce przeciwko używaniu w zagranicznych mediach sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Głównym celem utworzonego w Olsztynie Stowarzyszenia Patria Nostra jest walka z zakłamywaniem historii. W skład stowarzyszenia wchodzą prawnicy i więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. (mlewin/bsc)

Jedna z bram obozu zagłady byłego obozu Auschwitz zbudowanego przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Zdjęcie ze strony muzeum auschwitz.org

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, obóz koncentracyjny
Niebezpieczna zabawa w wojnę

Nawet zabawa w wojnę może skończyć się źle. Przekonali się o tym dwaj chłopcy z Reszla. 9-letni Filip i o rok starszy Marcel bawili się z...

Zamknij
RadioOlsztynTV