Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Profilaktyka przede wszystkim”. Palacze pod lupą lekarzy z olsztyńskiego szpitala pulmonologicznego

Fot. fotolia

W Polsce północno-wschodniej ruszył specjalny program wczesnego wykrywania raka płuc. Jest kierowany do palaczy lub osób w wieku od 50 do 74 lat, które palą lub zerwały z nałogiem nie dłużej niż 15 lat temu.

Koordynatorem projektu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, które prowadzi projekt w Elblągu. W regionie realizuje go także Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

– Przedział wiekowy wybrany do programu, jest obciążony dodatkowymi czynnikami – informuje dyrektor placówki, Irena Petryna

00:00 / 00:00

W makroregionie północnym z programu skorzysta 2050 osób będących w grupie ryzyka, a w Olsztynie 150. Dzięki tym działaniom możliwe będzie wykrycie nowotworu na wczesnym etapie, dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej i zastosowanie skutecznej terapii. Kwalifikacja do programu odbywa się pod nr telefonu: 89 532 29 97.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papierosy, Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, program
Zorganizowana grupa przestępcza rozbita. Proceder, który uprawiali kosztował Skarb Państwa 33 mln zł

  Do Sądu Okręgowego w Siedlcach wpłynął akt oskarżenia przeciwko 25 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy będą odpowiadać za produkcję nielegalnych papierosów. Polacy, Białorusini, Ukraińcy oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV