Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Producenci rolni mogą się starać o dofinansowanie. Wnioski można składać od 19 czerwca

fot. Przemysław Getka

100 tysięcy euro może trafić w formie dofinansowania do nowych grup producentów i organizacji producentów rolnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz siódmy będzie prowadzić nabór wniosków o to dofinansowanie.

Mogą się o nie ubiegać nowe grupy producentów rolnych, które tworzą wyłącznie osoby fizyczne, działające jako mali lub średni przedsiębiorcy. Ale nie mogą to być grupy zajmujące się hodowlą drobiu, wyrobami z mięsa drobiowego i jego podrobów. Pomoc przyznawana jest w pierwszych pięciu latach działania grupy, a wysokość dofinansowania, zależy od wartości rocznych przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów – poinformował Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Regionalnego Oddziału ARiMR-u w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Odbiorcami tych produktów nie mogą być osoby powiązane rodzinnie i kapitałowo z członkami danej grupy producentów. Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku 10 procent przychodów netto, w drugim 9 procent, w trzecim roku 8, w czwartym 7 i w piątym roku 6 procent. Maksymalny limit pomocy to 100 tysięcy euro w każdym roku, pięcioletniego okresu przyznawania wsparcia.

Pomoc ta ma również zachęcić rolników, żeby zrzeszali się w grupy producenckie, np. spółki prawa handlowego czy spółdzielnie – dodaje dyrektor Kazimierczuk.

00:00 / 00:00

Wnioski od 19 czerwca będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Agencja zachęca, by przekazywać je przez internet albo listownie. Złożone wnioski poddawane są ocenie i na podstawie liczby przyznanych punktów, będzie ustalona kolejność przyznawania pomocy. W rejestrze prowadzonym przez Agencję jest obecnie 771 aktywnych grup producentów rolnych w całym kraju.

Posłuchaj relacji Wojciecha Chromego

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ARiMR, wnioski, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nowe grupy producentów
Rolnicy mogą się ubiegać o dotacje na rozwój gospodarstw. Przedłużono termin składania wniosków

O miesiąc, do 30 czerwca został wydłużony termin składania wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze D i na „Restrukturyzację małych gospodarstw". Pierwotnie nabór wniosków ogłoszony...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV