Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. System zwiększy dostępność leczenia nowotworów

Fot. fotolia

Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ustawa ma zapewnić koordynowane leczenie i poprawić wyniki terapii nowotworów.

Prezydent powiedział podczas konferencji prasowej, że chodzi przede wszystkim o wyrównanie szans w dostępie do leczenia – dlatego nieprzypadkowo ustawę podpisał w podczas wizyty w szpitalu Siedlcach – mieście średniej wielkości, a nie w jednej z głównych polskich metropolii. W jego opinii obecnie polskim pacjentom można zaoferować nieporównywalnie więcej, niż jeszcze kilka lat temu.

Andrzej Duda podkreślał znaczenie usystematyzowania pomocy dla pacjentów onkologicznych. Mówił, że dzisiaj jesteśmy dużo nowocześniejszym państwem, dlatego tak ważny jest system, którego efektem będzie pomoc jednakowo dostępna dla każdego, także pod względem informacji, gdzie i w jaki sposób można poddać się terapii.

Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę – w leczeniu onkologicznym liczy się każda godzina. Mam nadzieję, że dzięki tej ustawie będziemy w stanie jeszcze lepiej pomagać ludziom

– mówił prezydent.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej jest dla niego wyjątkowa, ponieważ duży udział w jej pisaniu mieli pacjenci.

To prawo się wykuwało w dialogu między stroną rządową, prezydentem, organizacjami pacjenckimi oraz środowiskiem medycznym i jest pierwszym takim rozwiązaniem, które od początku do końca powstawało w duchu takiego dialogu

Minister dodał, że idea „pacjentocentryzmu” znajduje największe odzwierciedlenie w szczegółach zawartych w ustawie rozwiązań, między innymi w instytucji koordynatora leczenia.

Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Krystyna Wechmann mówiła o przyspieszeniu w systemie walki z rakiem. Przyjęte przepisy mają poprawić dostępność leczenia nowotworów między innymi poprzez trójstopniowy system terapii onkologicznej. Nowością jest również instytucja koordynatora dla pacjenta chorego na raka.

To koordynator-anioł

– mówiła Krystyna Wechmann, będąca również szefową Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. W jej ocenie, nowe prawo daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa.

Podstawowym założeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom onkologicznym – niezależnie od miejsca zamieszkania – dostępu do profesjonalnej, ujednoliconej diagnostyki i optymalnej formy terapii. Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe przepisy wejdą w życie co do zasady 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Następnie, w terminie pół roku, Krajowa Sieć Onkologiczna zostanie uruchomiona.

Zarówno politycy, jak i lekarze mówią o dużym wyzwaniu związanym z leczeniem onkologicznym. Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. W tym samym czasie 100 tysięcy chorych umiera na raka.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podpis, Andrzej Duda
Joe Biden: atak na jednego z członków NATO, jest atakiem na wszystkich – to święta przysięga

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się we wtorek po południu wizyta prezydenta USA Joe Bidena w...

Zamknij
RadioOlsztynTV