Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Elbląga nie otrzymał absolutorium

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski w Studiu Elbląg. Fot. Ł. Sadlak

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie otrzymał absolutorium za ubiegły rok. To pierwszy raz w historii Elbląga, kiedy Rada Miasta odrzuciła absolutorium.

Zdecydowała o tym większość w radzie czyli cały Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Dziewięciu z nich było za odrzuceniem uchwały, czworo wstrzymało się od głosu. Jak wyjaśnia przewodniczący Rady Miasta Marek Pruszak z Prawa i Sprawiedliwości, prezydent nie wpływa swoimi działaniami na sytuację miasta i nie współpracuje z opozycją. – Mamy prawo do oceny działań w każdej sferze, także tej poza finansowej – dodaje radny.

Sesja rady miasta Elbląga, fot. M. Stankiewicz

Prezydent Witold Wróblewski uważa, że to zła dla miasta decyzja polityczna: – Trzeba dalej pracować, mam nadzieję, że dalsze moje działania będą akceptowane.

Prezydenta poparły kluby PO, SLD, radny z jego komitetu wyborczego i radna niezależna. Popierająca prezydenta Witolda Wróblewskiego mniejszość nie kryje zdziwienia. – Jesteśmy zaskoczeni, konsekwencji tego nie będzie, ale wizerunkowo to źle wygląda – uważa Michał Missan, przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, który ma siedmiu radnych.

Radni klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, liczącego 4 radnych, są też zaskoczeni i zniesmaczeni, bo prezydent podjął działania do poprawienia sytuacji miasta – dodaje szef klubu Lewicy Wojciech Rudnicki.

Radni popierający prezydenta Elbląga docenili wzrost dochodów z podatków, pozyskanie blisko 20 mln złotych z zewnętrznych źródeł i zmniejszenie zadłużenia miasta o 14 mln złotych. Deficyt zmniejszył się z 25 milionów zł do czterech milionów. Budżet Elbląga został wykonany niemal w 100 procentach – co podkreśliły w swoich stanowiskach Kluby SLD i PO.

Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości wypomnieli prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu złe zarządzanie m.in. oświatą czy służbą zdrowia oraz brak rozwiązań związanych z windykacją zadłużeń w Zarządzie Budynków Komunalnych.

Regionalna Izba Obrachunkowa przyjęła wykonanie ubiegłorocznego budżetu Elbląga. Pozytywną opinię wygłosiła także komisja rewizyjna Rady Miasta.

Na razie większość Rady z klubu PiS nie zapowiada żadnych kroków w sprawie odwołania prezydenta.

Od lewej szef klubu PiS Janusz Hajdukowski i przewodniczący RM Marek Pruszak, fot. M. Stankiewicz

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Policja bada, co leci z Polmleku do Łyny

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego są zaniepokojeni osadem wypływającym co jakiś czas z zakładu mleczarskiego Polmlek do rzeki Łyny. Policja w Lidzbarku prowadzi dwa postępowania w tej sprawie....

Zamknij
RadioOlsztynTV