Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Duda u harcerzy z Ukrainy i Litwy wypoczywających na Warmii

Fot. A. Piedziewicz

Prezydent Andrzej Duda odwiedził grupę harcerzy z Ukrainy i Litwy, którzy odpoczywają w ośrodku harcerskim nad jeziorem Łańskim.

Głowa państwa od kilku lat bywa na harcerskich obozach. Ten był jednak wyjątkowy ponieważ w ośrodku ZHR są skauci z Harcerstwa Polskiego w Ukrainie, a także w Litwie. Do Ząbia przyjechało łącznie 160 osób w wieku od 6 do 18 lat.

Wasza obecność tu ma symboliczny wymiar

– powiedział prezydent harcerzom.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Dla ukraińskich harcerzy to chwila wytchnienia od tego, co dzieje się w ich kraju.

Bardzo nam się tu podoba, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy możliwość przyjechać i trochę odpocząć i nie myśleć o tej wojnie

– przyznaje drużynowa Anna Morhun ze Zdołbunowa na zachodzie Ukrainy.

Fot. A. Piedziewicz

Spotkanie z prezydentem rozpoczęło się od złożenia prezydentowi meldunku i odśpiewania harcerskiego hymnu. Potem Andrzej Duda podał każdemu z harcerzy rękę.

Jeden z druhów zapytał ubranego w zieloną bluzę z polską flagą prezydenta, dlaczego nie ma chusty. Duda odpowiedział, że kiedyś nosił bordową chustę 5. krakowskiej drużyny „Piorun”, ale teraz nie jest członkiem żadnej drużyny, dlatego nie nosi chusty.

Po wspólnym zdjęciu prezydent zwiedził obozowisko i zasiadł z harcerzami do wspólnego ogniska. Rozpalił je w towarzystwie najmłodszych uczestników obozu.

PAP/Tomasz Waszczuk

Po odśpiewaniu „Płonie ognisko” prezydent powiedział harcerzom gawędę.

Wasza obecność tutaj, wszystkich razem, ma swoją wielką symbolikę, w najgłębszym sensie idei harcerskiej, której zaraniem i główną osia jest kwestia braterstwa, wspólnoty. To też kwestia wzajemnego współistnienia i niesienia sobie pomocy, wspólnego działania

– mówił prezydent Andrzej Duda do harcerek i harcerzy.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Gdy zaczął mówić o tym, że za chwilę część z siedzących przy ognisku wróci na Ukrainę dziennikarze musieli opuścić spotkanie.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wiceprzewodnicząca ZHR harcmistrzyni Małgorzata Siergiej powiedziała, że w Ząbiu odpoczywają dzieci, m.in. ze Lwowa, Równego i Wołynia. Część z nich przebywa w Polsce od lutego, gdy wybuchała wojna w Ukrainie, część mieszka cały czas w Ukrainie i w środę wróci do domu.

Jako Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej zapewniliśmy naszej zaprzyjaźnionej organizacji z Ukrainy, Harcerstwo Polskie na Ukrainie, takie warunki, w których mogli zorganizować obóz dla swoich harcerzy. To ich instruktorzy organizują im wypoczynek, mają szansę zorganizować dzieciom czas

00:00 / 00:00

Na obozie są zuchy, harcerze, wędrownicy i wędrowniczki. W Ukrainie harcerze nie mogliby zorganizować obozowiska w lesie.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Tu jest też pomoc psychologiczna – to są także osoby, których rodzice znajdują się na froncie, także na miejscu mamy trzech psychologów, którzy świadczą profesjonalną pomoc

– dodał Adam Paczyna, rzecznik ZHR.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Anna Morhun drużynowa z hufca Wołyń z miasta Zdołbunów podkreśliła, że druhnom i druhom z Ukrainy wyjazd na Warmię był potrzebny, by odpocząć od trudnej codzienności.

Nie wszyscy z naszego hufca przyjechali. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy przyjechać, odpocząć, nie myśleć o tej wojnie (…) Na Wołyniu nie toczą się działania wojenne, ale blisko jest Białoruś i to jest trochę niepokojące.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki podkreślał, że w obecnej sytuacji każda pomoc dla mieszkańców Ukrainy jest ważna.

Przyszedł trudny czas dla Ukrainy i to nie ze swojej winy. Ukraina prowadzi wojnę z imperialną Rosją. Tak naprawdę prowadzi ją w naszym imieniu.

00:00 / 00:00

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. UW

Fot. UW

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Na miejscu byli też przedstawiciele lokalnych władz.

To szczególna okazja, żeby zademonstrować jedność i wesprzeć harcerzy z organizacji, które działają na Ukrainie i zrzeszają polskich harcerzy

– mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Fot. UW

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. A. Piedziewicz

Do harcerzy przyjechał też starosta olsztyński Andrzej Abako.

Fot. UW

Ostatnim razem prezydent Duda oficjalnie gościł na Warmii i Mazurach w listopadzie 2021 roku. Prezydent wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem odwiedzili 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną w Olsztynie, gdzie spotkali się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami straży granicznej i policji w związku z działaniami prowadzonymi na granicy z Białorusią.

 

Autor: B. Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obóz, Ukraina, harcerze, Andrzej Duda, video, prezydent RP, obóz harcerski, ZHR, Ząbie, Ząbie kolo Olsztynka
Żołnierze wyszli na ulice. Piknik i koncert piosenki wojskowej państw NATO w Elblągu

Tłumy mieszkańców i turystów odwiedziły piknik z okazji święta Wojska Polskiego w Elblągu. Prezentowano najnowsze uzbrojenie żołnierzy i benefity płynące ze służby w wojsku. Swoje stanowisko...

Zamknij
RadioOlsztynTV