Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Andrzej Duda pisze do szefa MON list w sprawie utworzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu

Prezydent Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz

Prezydent Andrzej Duda wysłał do ministra obrony narodowej dwa pisma, w których prosi o informację na temat realizacji decyzji podjętych podczas ostatniego szczytu NATO oraz obsadzenie stanowisk attaché wojskowych w kluczowych państwach – poinformował dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Jak powiedział Marek Magierowski, jeden z listów Andrzeja Dudy do Antoniego Macierewicza dotyczy utworzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu. – Pan prezydent zwraca uwagę w tym liście, że jest to bardzo pilne dla Polski i całego Sojuszu – powiedział Marek Magierowski. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, dowództwo ma osiągnąć wstępne zdolności do końca czerwca tego roku, a pełną gotowość do końca następnego roku. – W tym piśmie pan prezydent po prostu zwraca się do pana ministra z prośbą o przedstawienie wyczerpującej informacji na temat zaawansowania prac nad utworzeniem tego dowództwa – wyjaśnił.

00:00 / 00:00

Drugie pismo dotyczy obsady stanowisk attaché obrony w polskich placówkach dyplomatycznych. – Niestety wiele z tych stanowisk nie jest obsadzonych. Pan prezydent pisze miedzy innymi o attaché w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, czyli kluczowych krajach w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale także w krajach spoza Sojuszu, na przykład na Ukrainie – powiedział Marek Magierowski. Dodał, że prezydent oczekuje od ministra obrony, iż te wakaty zostaną jak najszybciej obsadzone.

Marek Magierowski zapewnił, że wymiana korespondencji między prezydentem i ministrem obrony nie jest niczym nadzwyczajnym. Przyznał jednak, że kwestia attaché wojskowych niepokoi Andrzeja Dudę.

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Elbląg, armia, duda, MON
Do 1 kwietnia w Orzyszu zostanie rozmieszczony batalion NATO, na którego czele staną Amerykanie

O rozmieszczeniu batalionu poinformował dowódca grupy, podpułkownik Steven Gventer. Ta operacja to część planu wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu w odpowiedzi na działania Rosji i jej agresję...

Zamknij
RadioOlsztynTV