Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzili Orzysz i Chełchy

Fot. Przemysław Getka

Prezydent Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami Międzynarodowego Batalionu NATO w Orzyszu. Na poligonie obejrzeli tzw. pokaz dynamiczny z udziałem śmigłowców, czołgów i artylerii.

Wizyta w Orzyszu to część obchodów NATO Week, organizowanych z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie ćwiczeń na poziomie międzynarodowym:

To jest taki wymowny pokaz obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu; mam nadzieję, że ta obecność z biegiem lat będzie się pogłębiała, będzie się powiększała, że będziemy mieli nie tylko obecnych żołnierzy różnych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Polski, ale że będą często u nas odbywały się także i ćwiczenia.

00:00 / 00:00

W podobnym tonie w Orzyszu wypowiadał się Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak:

Widzieliśmy, że świetnie ze sobą współpracują żołnierze armii sojuszniczych. Doskonale znają także walory sprzętu, którym dysponują poszczególne wojska. Takie ćwiczenia odbywają się na co dzień w Orzyszu.

00:00 / 00:00

Podczas trwających ponad godzinę pokazów żołnierze zaprezentowali m.in. umiejętności walki wręcz, które doskonalili podczas szkoleń w ramach „Projektu Wojownik”.  W dynamicznym pokazie prezentowany był sprzęt bojowy, którym dysponuje 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana i współpracujące z nią natowskie pododdziały; m.in. czołgi PT-91, a także Leopard i Abrams czy haubice samobieżne RAK, a także chorwacka artyleria Volcano.

Ponadto prezydent złożył w Chełchach pod Ełkiem kwiaty przy tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz Polakom pomordowanych w obozach w Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje. Z tej okazji prezydent Duda przypomniał walkę prezydenta Kaczyńskiego o obecność wojsk amerykańskich w Polsce:

00:00 / 00:00

Szkoła w Chełchach, gdzie gościł prezydent, uważana jest za pierwszą placówkę oświatową w kraju, której nadano imię Lecha Kaczyńskiego.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński/A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, prezydent, Orzysz, duda, uwaga
Żołnierzy „Remontówki” czeka przeprowadzka. W Elblągu powstanie super nowoczesna hala

16. Żuławski Batalion Remontowy rozpoczął proces przeformowania w pułk logistyczny. Jednostka w ubiegłym roku wróciła po siedmiu latach do rodzimej, 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Mimo zmiany...

Zamknij
RadioOlsztynTV