Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier wprowadza w całym kraju stopień alarmowy ALFA-CRP. Co to oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP dotyczący cyberprzestrzeni na obszarze całego kraju. Jest to związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który w poniedziałek rozpocznie się w Katowicach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w sobotę, że stopień alarmowy obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

– podało RCB.

Szczyt Cyfrowy ONZ rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 10 grudnia pod hasłem „Internet United” (zjednoczony internet).

RCB wskazało, że stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

RCB zaznaczyło, że wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Autor: R. Białkowski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w premier, stopień alarmowy ALFA-CRP
Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego. Kim są nowi ministrowie?

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje nowym ministrom w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Premier poinformował we wtorek, że nowym ministrem rolnictwa,...

Zamknij
RadioOlsztynTV