Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Premier Morawiecki: wsparcie dla przedsiębiorców – m.in. zwolnienie ze składki ZUS, brak opłaty targowej

Fot. Kancelaria Premiera / Twitter

Zwolnienie ze składki ZUS za listopad, wypłaty postojowego, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł, zwolnienie z opłaty targowej za cały rok 2021 – to elementy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami związanymi z epidemią, przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier poinformował na konferencji prasowej o wsparciu dla branż z powodu wprowadzenia różnego rodzaju obostrzeń, w tym kontekście mówił m.in. o gastronomii, ale także o firmach z branży rozrywki, fitness, jak również o sprzedawcach detalicznych.

– Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS – powiedział premier Morawiecki.

Ponadto wdrożone zostanie postojowe, czyli „dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych firmach”.

Premier zaznaczył, że z pomocy i ulg przewidzianych przez rząd będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w październiku lub listopadzie będzie mniejszy o 40 procent w porównaniu do października i do listopada 2019 roku.

– Do czasu, kiedy nie było epidemii i kiedy te wartości można ze sobą we właściwy sposób porównać, czyli październik do października, listopad do listopada – wyjaśnił premier Morawiecki.

Zapowiedziano też bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. złotych dla mikrofirm oraz zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 z jednoczesną rekompensatą dla samorządów.

Wartość wsparcia dla przedsiębiorców to 1 mld 800 mln zł, dotyczy ono ponad 170 tys. firm zatrudniających ponad 400 tys. osób.

Propozycje dotyczą listopada, ale jeżeli będzie konieczne przedłużenie obostrzeń, to wsparcie ma być również wypłacane w kolejnych miesiącach.

 

Autor: PAP
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedsiębiorca, wsparcie, uwaga, pilne, koronawirus, pandemia, Mateusz Morawecki
Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego zakażony koronawirusem. Miron Sycz pracuje zdalnie z domu

Obecnie Miron Sycz przebywa wraz z rodziną w izolacji domowej i potwierdza, że czuje się dobrze. Wicemarszałek Miron Sycz nie wyklucza, że koronawirusem mógł zakazić się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV