Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński z wizytą na Warmii i Mazurach. „Pokazujemy rzeczywistą odbudowę policji”

Fot. P.Getka

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński z wizytą na Warmii i Mazurach. Przedstawiciele rządu odwiedzili Dubeninki i Szczytno.

Dubeninki

W południe w Dubeninkach koło Gołdapi otwarto setny posterunek policji na 100-lecie policji. Ogólnopolski program modernizacji policji to m.in. odtwarzanie posterunków policji, zlikwidowanych w poprzednich latach. W otwarciu posterunku w Dubeninkach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Nie może być tak, żeby dostawcy pizzy dojeżdżali szybciej, niż policja. A tak się niestety dzieje, gdy posterunki są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów, rozrzucone tak rzadko, że mieszkańcy nie czuli bliskości funkcjonariuszy. W lipcu będziemy świętować 100-lecie podpisania dekretu o odbudowie policji polskiej. Dzisiaj możemy pokazać rzeczywistą odbudowę zarówno samych posterunków, jak i morale policji. Ta formacja służy bezpieczeństwu Polaków

– powiedział Mateusz Morawiecki.

00:00 / 00:00

Warmińsko-mazurski komendant wojewódzki policji inspektor Tomasz Klimek przypomina, że stałej obecności policji w Dubeninkach nie było długo. W ostatnim czasie dzielnicowi mieli dyżury dwa razy w tygodniu, były też patrole. Teraz funkcjonariusze będą w Dubeninkach codziennie. W obsadzie posterunku na razie jest czterech funkcjonariuszy. Niebawem dołączy do nich piąty.

Po 19 latach ponownie możliwy będzie bezpośredni kontakt mieszkańców z policjantami i szybka reakcja mundurowych na wszelkie zagrożenia i przypadki łamania prawa. Przez 19 lat lat policjanci dojeżdżali do Dubeninek z Gołdapi.

Posterunek w Dubeninkach jest trzecim przywracanym na Warmii i Mazurach. Wcześniej otwarto posterunki w Wydminach i Małdytach. Niebawem na Warmii i Mazurach otwarte zostaną dwa kolejne: w Iłowie-Osadzie i w Kolnie.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński mówił, że w polskiej policji przybędzie nowoczesnych policyjnych śmigłowców Black Hawk.

To decyzją pana premiera zostały zakupione najnowocześniejsze helikoptery Black Hawk, dwa z nich już trafiły do polskiej policji. Mam ten zaszczyt, że mogę właśnie tutaj poinformować, że kolejne helikoptery Black Hawk będą trafiały do polskiej policji.

00:00 / 00:00

Na razie kupiono dwa, trzeci jest już zamówiony, będą jeszcze dwa kolejne. I jak mówi minister Joachim Brudziński, jeden z nich będzie stacjonował w województwie warmińsko-mazurskim.

Jeden będzie na Warmii i Mazurach, drugi w zachodniopomorskim, trzeci na Dolnym Śląsku, czwarty na Podkarpaciu, a piąty w Warszawie. Bo wszyscy Polacy mają takie samo prawo do poczucia bezpieczeństwa

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Szczytno

Z Dubeninek premier udał się do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie 276 policjantów zostało mianowanych na stopień podkomisarza. Rocznie w Szczytnie stopień oficerski zdobywa około 2 tysięcy funkcjonariuszy.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Uroczystość odbyła się w wyjątkowej oprawie, bo oprócz komendantów policji, uczestniczyli w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński i Jarosław Zieliński. Mateusz Morawiecki dziękował policjantom z całej Polski za ich służbę.

W przemówieniu do oficerów minister Joachim Brudziński podkreślił znaczenie pracy policjantów w budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

00:00 / 00:00

Wśród mianowanych na pierwszy stopień oficerski byli funkcjonariusze z całego kraju, którzy wcześniej przeszli półroczny kurs oficerski w WSPol. Wśród nich było 13 pań, w tym Paulina Glita z KWP w Kielcach.

00:00 / 00:00

Mateusz Morawiecki oddał też hołd pomordowanym przez NKWD policjantom. Złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą jeńców obozu w Ostaszkowie. Tablica pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie znajduje się na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

 

Autor: A.Piedziewicz/B. Gajlewska/P. Karpiszen/IAR/A.Skrago
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy
Zdjęcia: A.Piedziewicz/P.Getka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, Joachim Brudziński, Dubeninki, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Mateusz Morawiecki
Policja bada sprawę zniszczenia bankomatu w Gronowie Elbląskim. „Nie skradziono żadnych pieniędzy”

Grupa dochodzeniowo-śledcza z Olsztyna bada sprawę zniszczenia bankomatu w Gronowie Elbląskim przy ul. Elbląskiej. O zdarzeniu policja została powiadomiona w środę o 3.00 rano przez firmę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV