Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Premier Ewa Kopacz u repatriantów z Donbasu

Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Premier Ewa Kopacz po raz pierwszy odwiedziła Ośrodek Caritasu w Rybakach koło Plusek. Spotkała się ze 185 Polakami ewakuowanym z Donbasu w styczniu tego roku.

Repatrianci, którzy trafili do ośrodków na Warmii i Mazurach, zostaną tu co najmniej kilka miesięcy. Powodem ewakuacji był trwający na wschodniej Ukrainie konflikt z prorosyjskimi separatystami. Kilka dni temu do Rybaków przyjechało kolejnych kilka osób, w niedzielę mają dotrzeć następne.

13 stycznia do Polski przyleciało 178 osób polskiego pochodzenia ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy. Uchodźcy – w większości całe rodziny – zostali zakwaterowani w dwóch ośrodkach Caritasu Archidiecezji Warmińskiej w Łańsku i w Rybakach. Mają tam zapewnione wyżywienie, uczestniczą w kursach językowych, a dzieci rozpoczęły naukę w szkołach. Mogą tam mieszkać przez pół roku. W tym czasie ich pobyt w Polsce będzie zalegalizowany. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zbiera oferty pomocy uchodźcom. Można tam przekazywać propozycje pracy i mieszkania dla uchodźców, a także oferty kursów językowych czy zawodowych.

Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Premier Kopacz oglądała warunki w jakich mieszkają, rozmawiała z nimi i zjadła obiad. Zapewniła wszystkich także o daleko idącym wsparciu rządu. Premier poinformowała, że wszystkie formalności są załatwiane bardzo szybko. 115 osób już ma karty stałego pobytu. Przygotowano także bank ofert pracy. Jest już ich około 100 z całego kraju. Premier dodała, że jej zdaniem zrobiono na tyle dużo, że osoby ewakuowane czują się bezpiecznie i pod opieką państwa polskiego.

00:00 / 00:00

Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Premier odnosząc się do sytuacji na Ukrainie dodała, że Polska będzie pomagać Ukraińcom w przeprowadzeniu koniecznych reform. Pomoc niesiona obecnie Ukrainie przez państwo polskie ma bardzo szeroki zakres. Polscy specjaliści będą pracować w poszczególnych ukraińskich resortach. W Kijowie otworzone zostanie opłacana przez nasz kraj biuro. Polska zaproponowała, także na zasadach pomocy wzajemnej pożyczkę w wysokości 100 milionów euro.

00:00 / 00:00

Premier Ewa Kopacz. Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Organizowane są także konwoje humanitarne. Mimo nie najlepszych relacji z Rosją Ewa Kopacz zaznaczyła, że nie widzi zagrożeń dla małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Poinformowała, że roku 2014 kiedy już nie było spokojnie odnotowano wzrost ruchu na przejściach granicznych o 40%.

Premier Kopacz odniosła się również do problemów rolników i zapewniła, że jest zwolennikiem dialogu. Bardzo dobrze oceniła także pracę ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego.

00:00 / 00:00

Fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Premier Ewa Kopacz będzie jutro (28.02) o godz. 8.15 gościem Porannych Pytań Radia Olsztyn

Wizyta premier Ewy Kopacz w Ośrodku Caritasu w Rybakach koło Plusek. Fot. Krzysztof Kaszubski

(wch/kkasz/bsc/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ukraina, Ukraińcy, Ewa kopacz, Donbas, uchodźcy, Rybaki
Emeryci z Donbasu martwią się za co będą żyć

Emeryci znajdujący się wśród repatriantów z Donbasu nie wiedzą za co będą żyć po opuszczeniu ośrodków w Rybakach i w Łańsku. Problemem jest wysokość ich ukraińskich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV