Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk na scenie Teatru im. Jaracza

Fot. Mat. prasowe

Sztukę „Prawiek i inne czasy”, adaptację powieści Olgi Tokarczuk przygotowują aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Premiera spektaklu w reżyserii Igora Gorzkowskiego odbędzie się w sobotę.

Reżyser Igor Gorzkowski powiedział, że miał kilka konkurencyjnych pomysłów na realizację.

Ale wybrałem taki, by funkcję narracyjną powierzyć Izydorowi, jednej z postaci, która występuje w mniej więcej jednej trzeciej powieści Olgi Tokarczuk. „Prawiek” jest z jednej strony miejscem, a z drugiej strony jest „trwaniem w czasie”. Zatem czasem postaciom, które zaludniają „Prawiek” udaje się z tego czasu wyjść. Taką postacią jest Izydor. On jest przewodnikiem po rzeczywistości, po świecie przez prawie sto lat, w których rozgrywa się ta historia

– powiedział reżyser Igor Gorzkowski.

Jak wskazał reżyser, wszystkich wątków powieści „Prawiek i inne czasy” widzowie adaptacji nie zobaczą.

Od strony fabularnej osią jest rodzaj sagi rodziny Boskich. Obserwujemy zmiany, jakim podlegają trzy pokolenia rodziny i Prawieku jako miejsca. Jednocześnie chciałem zachować pachtworkową strukturę tej powieści, w której też jest sporo historii poza główną fabułą. Na tym polega magia powieści. Ten świat jest rozbudowany a jednocześnie tworzy spójną całość.

„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk jest czwartą realizacją Igora Gorzkowskiego w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

Na scenie występuje 8 aktorów, którzy grają po kilka ról. Jak mówił reżyser, z większością aktorów pracował przy wcześniejszych realizacjach.

Gdyby nie wcześniejsza współpraca, „Prawiek” nie byłby możliwy do wystawienia na olsztyńskiej scenie. Ta realizacja wymaga współodczuwania i współtworzenia. Dużo propozycji przychodziło od aktorów, więc można powiedzieć, że to wspólna kreacja

– dodał.

Autorką scenografii i kostiumów jest Joanna Walisiak. Jak mówił reżyser Igor Gorzkowski, scenografia nie jest rozbudowana.

Jest kilka elementów, które tworzą bazę ale przestrzeń też musi być umowna, sugerująca. Chodzi o to, by spektakl inspirował widza do bycia twórczym też w odbiorze.

Jak podał Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, „Prawiek i inne czasy” to pierwsze przeniesienie twórczości Noblistki na olsztyńską scenę.

W olsztyńskim przedstawieniu znajdą się wszystkie najważniejsze wątki z powieści Olgi Tokarczuk, jej zachwyt i przerażenie światem, uważne pochylenie się nad każdym z bohaterów. Narratorem opowieści czyni zaś Igor Gorzkowski niejakiego Izydora, chłopaka, który niczym jurodiwy inaczej niż wszyscy postrzega rzeczywistość

– podali twórcy przedstawienia. W spektaklu występują: Aleksandra Kolan, Emilia Lewandowska, Marta Markowicz, Ewa Pałuska-Szozda, Radosław Hebal, Jarosław Borodziuk, Cezary Ilczyna, Maciej Cymorek.

Autor: A. Libudzka (PAP)
Reakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olga Tokarczuk, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Aż 15 chętnych do objęcia stanowiska dyrektora Teatru Jaracza

W konkursie na stanowisko dyrektora olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza wpłynęło 15 ofert - poinformował asystent prasowy marszałka województwa Szymon Tarasewicz. Cztery osoby ubiegają się o...

Zamknij
RadioOlsztynTV