Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie pół miliona odszkodowania otrzyma spadkobierca dawnej mieszkanki Warmii za gospodarstwo w Gietrzwałdzie

Panorama gminy Gietrzwałd

Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził od Skarbu Państwa kwotę ponad 493 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne przejęcie w latach 70. a następnie zbycie gospodarstwa rolnego w Gietrzwałdzie.

Spadkobierca nieruchomości Anton B. wniósł o zasądzenie na jego rzecz 700 tysięcy złotych odszkodowania za gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 57 ha, na którym znajdowały się budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze. Nieruchomość nabyła w drodze dziedziczenia matka powoda, Cecylia W., która w latach 70. wyjechała z Polski pozostawiając swoje gospodarstwo. Spadkobiercami majątku było jej troje dzieci: Anton Klemens i Renate.

Nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa decyzją naczelnika gminy w Gietrzwałdzie. Jej nieważność stwierdził w 2016 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Pełnomocnik powoda, na rozprawie przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, ograniczył żądanie pozwu do 1/3 sumy podanej przez biegłego sądowego, który oszacował aktualną wartość gospodarstwa według jego ówczesnego stanu. Sąd zasądził także, od wojewody warmińsko-mazurskiego, zawrotu prawie 30 tysięcy złotych poniesionych kosztów sądowych.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

 

 

Autor: A.Socha/PAP
Redakcja: A. Podbielska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Gietrzwałd, wyrok, proces, gospodarstwo rolne, Warmiak, Warmiacy, spadkobiercy
Urzędniczka z Giżycka spolszczyła imiona rodziców Herberta Sobottki. Czy miała do tego prawo? Sąd nie miał wątpliwości

Czy urzędnik może sam decydować, jak ktoś się ma nazywać? Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie skargi 86-letniego Mazura Herberta Sobottki. Walczył przed sądem z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV