Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 2 miliardy euro trafią na Warmię i Mazury. To więcej niż się spodziewano

Miliard 731 milionów euro – to kwota jaka przypada na nasz region z funduszy unijnych na lata 2021-2027. To więcej niż środki z poprzedniego rozdania i więcej niż się spodziewano.

Wczoraj (23.06) zakończyły się negocjacje marszałków województw z ministerstwem finansów. A jednym z głównych lobbującym był warmińsko-mazurski poseł PiS Leonard Krasulski, który przyznał, że to wielka szansa dla regionu.

Wreszcie doceniono także rolników z tzw. ściany wschodniej. Wraz z innymi – w sumie trzema źródłami finansowania – do naszego województwa napłynie duży strumień pieniędzy.

00:00 / 00:00

Od kilku miesięcy marszałek województwa i koalicja rządząca w sejmiku przekonywali, że nasz region może być bardzo poszkodowany w rozdzielaniu unijnych pieniędzy. Obawy te okazały się płonne – o czym wspomniał sam marszałek województwa. Gustaw Marek Brzezin podziękował posłom wszystkich opcji, którzy lobbowali na rzecz naszego województwa.

Chcę podziękować zarządowi, departamentowi polityki regionalnej i wszystkim posłom wszystkich opcji, bo okazało się, że wszyscy zabiegali, aby można było w przyszłości dzielić pieniędzmi unijnymi. Główne kwestie inwestycyjne, rozwojowe będą mogły być realizowane.

00:00 / 00:00

Taki wynik uzyskano dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przyznaje, że to dzięki pomysłowi rządu, który polegał na alokacji podstawowej, a potem na rozdzieleniu rezerwy.

To dało taką dużą kwotę i dlatego ta metoda okazuje się korzystniejsza dla naszego regionu.

00:00 / 00:00

Zdaniem Jerzego Szmita, szefa olsztyńskich struktur PiS najważniejszą sprawą teraz będzie mądre wykorzystanie tych pieniędzy. Prezes Szmit przekonuje, że powinno się postawić na te działy gospodarki, które przynoszą większy zysk.

Tam gdzie produkujemy. Jesteśmy ogromnym producentem żywności, ale tak naprawdę producentem jedynie surowców żywnościowych. Ale jest też przemysł. Przykładem jest Dobre Miasto, gdzie praktycznie nie ma bezrobocia.

00:00 / 00:00

Region dodatkowo skorzysta ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Szacunkowo może to być ok. 418 mln euro. Dodatkowo nasz region – jako graniczny – będzie korzystał ze środków w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jerzy Szmit, Artur Chojecki, Gustaw Marek Brzezin, fundusze europejskie, fundusze unijne
Odznaczenia i medale dla pedagogów z Warmii i Mazur. „To wyraz najwyższego uznania ich pracy i osiągnięć”

Prawie 150 nauczycieli z Warmii i Mazur uhonorowano odznaczeniami państwowymi. Zwykle taka uroczystość odbywa się w Dniu Komisji Edukacji Narodowej, który przypada w październiku. W tym...

Zamknij
RadioOlsztynTV