Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pranie. Książka do pisania

Książka do pisania

 Najnowsza pozycja serii Książka do pisania wydawnictwa Austeria została poświęcona leśniczówce Pranie.

Podróż przez kraj czy przez krainę umysłu – co ma za znaczenie? Notuj rzeczy, które widzisz i których nie widzisz. Puste miejsca wypełniaj możliwościami. Szukaj natchnienia w najdoskonalszym świecie wyobraźni, podejmuj pełną głębi, grę wędrowca, filozofa i artysty, który żyje w każdym z nas.

Michele Root-Berenstein

Słowa te stanowią motto serii wydawniczej Austerii – Książka do pisania. Najnowszy tytuł poświęcony jest Praniu. Pranie to „mazurskie miejsce” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Poeta przyjechał tu po raz pierwszy 15 lipca 1950 roku. Wracał jeszcze trzykrotnie. W leśniczówce w Puszczy Piskiej napisał Gałczyński Kronikę olsztyńską, Niobe, Wita Stwosza i Pieśni.

W 1980 roku powstało w Praniu Muzeum K.I.Gałczyńskiego prowadzone do 1997 roku przez córkę poety Kirę Gałczyńską.

Obecnie dyrektorem jest poeta i eseista Wojciech Kass. Mawia on często, iż Pranie stało się „pośmiertnym kwaterunkiem poety”. Weszło do literatury i legendy Gałczyńskiego.

Pranie. Książka do pisania jest 45. tytułem serii wymyślonej przez Wojciecha Ornata i Marka Zagańczyka. Wyboru tekstów i fotografii dokonali Jagienka i Wojciech Kassowie.

Posłuchaj audycji Ewy Zdrojkowskiej

Leśniczówka Pranie dokąd prowadzi szlak turystyczny im. K. Małłka. Fot. Sławomir Ostrowski

Leśniczówka Pranie. Fot. S. Ostrowski

Pomnik Konstantego Gałczyńskiego w Praniu. Fot. K. Pakulnicki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w książka, Pranie
„To książka, którą czyta się z zaciekawieniem do samego końca”. W Olsztynie zaprezentowano publikację ukazującą historię policji państwowej

„To książka, którą czyta się z zaciekawieniem do samego końca”. Mowa o publikacji aspirant sztabowej Anety Lichoty z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Książka nosi tytuł...

Zamknij
RadioOlsztynTV